Barack Obama w czerwcu odwiedzi Polskę - oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden. Tym samym potwierdziły się informacje korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego, który już kilka tygodni temu donosił, że do takiej wizyty dojdzie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyjął zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego do złożenia w czerwcu wizyty w Polsce i weźmie udział w uroczystościach 25-lecia wolnej Polski - poinformowała kancelaria Bronisława Komorowskiego.

Potwierdzam, że pan prezydent Obama przyjął zaproszenie Bronisława Komorowskiego i weźmie udział w uroczystościach z okazji 25-lecia wolnej Polski - stwierdziła Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta.

Możliwe, że podczas pobytu w naszym kraju Obama odwiedzi amerykańskich żołnierzy stacjonujących nad Wisłą. Niewykluczone też, że z Warszawy poleci do Kijowa.

Podczas podróży po Europie Obama będzie też uczestniczył w szczycie G7 w Brukseli oraz w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Informację o planowanej wizycie Obamy w Polsce już miesiąc temu podawaliśmy na antenie RMF FM. Nasz waszyngtoński korespondent ustalił wtedy, że amerykański prezydent wybiera się do naszego kraju, a ustalenie dokładnego scenariusza wizyty jest tylko kwestią czasu. 

To będzie już druga wizyta amerykańskiego przywódcy w Polsce


Barack Obama przez dwa dni gościł w Polsce w maju 2011 roku. Był wtedy gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach zorganizowanego przez prezydenta Komorowskiego XVII szczytu Europy Środkowej, podczas którego przywódcy 20 państw dyskutowali o możliwościach wsparcia przemian w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA zadeklarował wówczas potwierdzenie ważności sojuszu między państwami Europy Środkowej a Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał wówczas także z Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. W Pałacu Prezydenckim spotkał się z liderami opozycji antykomunistycznej z czasów PRL i z przedstawicielami partii politycznych, natomiast podczas spotkania w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozmawiał z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej. Złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bohaterów Getta.

(mn)