Najbardziej wpływowa indyjska polityk Sonia Gandhi przechodzi rekonwalescencję po udanej operacji, którą przeszła w Stanach Zjednoczonych. Gandhi stoi na czele INC-I, a jej syna Rahula uważa się za przyszłego premiera kraju.

Obecnie indyjska polityk przebywa na oddziale intensywnej opieki. Na prośbę rodziny rzecznik nie podał nazwy szpitala, w którym znajduje się 64-letnia Gandhi.

Jednak indyjski tygodnik "Tehelka" poinformował na Twitterze, że Sonia Gandhi została przyjęta do szpitala onkologicznego Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Jest to jedna z największych prywatnych klinik na świecie, zajmujących się leczeniem raka.

Rekonwalescencja indyjskiej polityk potrwa "od dwóch do trzech tygodni" - powiedział Dwivedi. Obecnie INC-I kieruje czteroosobowa komisja, w skład której wchodzi m.in. syn Sonii, Rahul.

Rzecznik dodał, że Rahul oraz jego siostra Priyanka są u boku Sonii.

Nieobecność w życiu politycznym Gandhi, stojącej na czele najpotężniejszej dynastii indyjskich polityków, może jednak osłabić koalicję rządzącą, która już postrzegana jest jako pozbawiona steru pośród zalewu skandali korupcyjnych i gniewu opinii publicznej oburzonej wysoką inflacją - pisze agencja Reuters.

Sonia Gandhi, Włoszka z pochodzenia, jest wiodąca postacią w rodzinie, która rządzi przez większość okresu od uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 roku. Jej lewicowe sympatie wywarły silny wpływ na rząd, oficjalnie kierowany przez Manmohana Singha; to Gandhi przeforsowała posunięcia takie jak subsydiowanie żywności i zagwarantowanie pracy wieśniakom.

To ona nominowała Singha na stanowisko premiera w 2004 roku i powszechnie uważa się, że jest od niego potężniejsza i zakulisowo rządzi Indiami ze swego bungalowu w Delhi.

Sonia, wdowa po byłym premierze Rajivie Gandhim, kontynuuje tradycje polityczne rodziny Nehru i Gandhi. Rajiva, syna Indiry Gandhi, poznała na studiach w Cambridge; pobrali się w 1968 roku. Obywatelstwo indyjskie otrzymała w 1983 roku. Po śmierci męża w zamachu w 1991 roku uchodziła za faworytkę do przejęcia po nim funkcji lidera INC-I. Dopiero w 1998 roku została wybrana na przewodniczącą tej partii. Rok później dostała się do Lok Sabhy, niższej izby parlamentu. Poprowadziła partię do zwycięskich wyborów parlamentarnych w maju 2004 roku.