Adwokat Edwarda Snowdena Anatolij Kuczerena poinformował, że były współpracownik wywiadu USA otrzymał zgodę na trzyletni pobyt w Rosji. Informacje przekazały rosyjskie agencje informacyjne.

Według Kuczereny, zezwolenie obowiązuje od 1 sierpnia.

Adwokat zaznaczył, że Snowden może swobodnie poruszać się po Rosji i wyjeżdżać za granicę na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Dodał, że w przyszłości Edward Snowden będzie mógł się ubiegać o obywatelstwo rosyjskie.

Kuczerena oświadczył także, że ekstradycja Sowdena do USA jest niemożliwa, gdyż nie popełnił on żadnego przestępstwa. Dodał, że "oficjalnych wniosków o ekstradycję Rosja nie otrzymała i otrzymać nie może, bo jeśli chce się pociągnąć Snowdena do odpowiedzialności, należy mieć dowody".

Adwokat wspomniał, że rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości otrzymało list od prokuratora generalnego USA z - jak powiedział - "zawiłym opisem sytuacji i zapewnieniami, że wobec Snowdena nie zostanie orzeczona kara śmierci".

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Na liście podsłuchiwanych miała być m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ujawnienie tych rewelacji doprowadziło m.in. do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich.

(abs)