Co najmniej dziewięciu alpinistów zginęło w lawinie w pobliżu Chamonix we francuskich Alpach, a kilkanaście jest rannych. Cztery osoby, uznawane wcześniej za zaginione, odnalazły się żywe. Zwały śniegu przysypały wspinaczy na Mont Maudit (4465 metrów n.p.m.) w masywie Mont Blanc.

Na skutek zejścia lawiny zginęło 3 Niemców, 3 Brytyjczyków, 2 Hiszpanów i Szwajcar.

Piętnastu alpinistów, którzy odnieśli obrażenia, przetransportowano do okolicznych szpitali.

Jak informuje prowadząca akcję ratowniczą żandarmeria francuska, po kilku godzinach poszukiwań, odnaleziono dwóch Brytyjczyków i dwóch Hiszpanów.

Dziś w akcji uczestniczył śmigłowiec, ratownicy korzystali też z termolokatora.

Przypuszcza się, że lawina uderzyła w kilka zespołów wspinaczkowych, liczących w sumie niespełna 30 osób. Według francuskich mediów w zespołach wspinaczkowych byli Niemcy, Szwajcarzy, Hiszpanie, Francuzi, Duńczycy i Serbowie.

Zejście lawiny na wysokości ok. 4 tys. metrów zgłosił jeden z rannych o godz. 5.25. Lokalne władze mówią o najtragiczniejszej w skutkach lawinie na Mont Maudit w ostatnich latach.

Ze względu na korzystne warunki pogodowe w czwartek nie liczono się ze zwiększonym zagrożeniem lawinowym. Nie mieliśmy więcej powodów niż zwykle, by być zaalarmowanymi. To stroma górska ściana. Wiemy, że są tam duże płaty śniegu, gdzie łatwo może zejść lawina. Ale tego ranka nie mieliśmy żadnego powodu, by spodziewać się lawiny o takich rozmiarach i takiej tragedii - powiedział Jean-Louis Verdier, mer leżącego u stóp Mont Blanc górskiego kurortu Chamonix.

Mont Maudit (dosł. przeklęta góra) leży na popularnej trasie letnich wspinaczek na szczyt Mont Blanc. W maju 2000 roku pod lawiną zginęło na "przeklętej górze" dwóch Francuzów, w sierpniu 1998 roku życie straciła tam Polka, która wpadła w szczelinę lodowca.

Mont Maudit - to jeden z najwyższych szczytów w Alpach Graickich, części Alp Zachodnich. Leży na granicy między Francją (region Rodan-Alpy) a Włochami (region Valle d'Aosta). Należy do masywu Mont Blanc. Pierwszego wejścia na Mont Maudit dokonali Henry Seymour Hoare, William Edward Davidson, Johann Jaun i Johann von Bergen 12 września 1878 r.