Słowackie ministerstwo środowiska wydało zgodę na zastrzelenie aż pięciu niedźwiedzi w Tatrach, a nie jednego, jak sie wcześniej wydawało - dowiedział się reporter RMF FM. W całej Słowacji w bieżącym roku zezwolono na zastrzelenie 80 osobników. To tyle, ile żyje w całej Polsce.

Polskie organizacje ekologiczne obawiają się o populacje naszego największego drapieżnika, który u nas podlega ściślej ochronie. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński był zaskoczony, że Słowacy chcą zastrzelić tak dużo niedźwiedzi w Tatrach. Pięć niedźwiedzi to bardzo dużo. To może być nawet 10 procent populacji - uważa Skawiński.

Po naszej stronie Tatr żyje około 15 niedźwiedzi. Dyrektor obawia się, że część z nich może zginąć, a o planach tak dużego odstrzału nie był informowany. Niestety o tym nie wiedziałem i to nie jest dobra tradycja, że strona słowacka nas nie informuje - zaznacza szef TPN. Nie jest wykluczone, że Słowacy zastrzelili już niedźwiedzicę, której pracownicy TPN założyli specjalną obrożę telemetryczną. Do tej pory nikt do tego się nie przyznał.

Słowackie władze co roku wydaja zezwolenie na odstrzał kilkudziesięciu niedźwiedzi. W ciągu ostatnich 10 lat u naszych południowych sąsiadów zastrzelono ich ponad 270.