Londyńska policja metropolitalna poinformowała, że śledztwo ws. zatrzymanego w piątek wieczorem w pobliżu Pałacu Buckingham w Londynie nożownika zostało przekazane dowództwu jednostki antyterrorystycznej. Jak dodano, dwudziestokilkuletni napastnik został w nocy aresztowany na mocy ustawy antyterrorystycznej.

W piątek około 20:35 czasu lokalnego (21:35 czasu polskiego) mężczyzna został namierzony przez policję po tym, jak zatrzymał swój samochód w pobliżu jednego z radiowozów stacjonujących na reprezentacyjnej alei the Mall nieopodal Pałacu Buckingham, a funkcjonariusze zauważyli w jego pojeździe duży nóż.

W trakcie interwencji, która została w komunikacie określona jako "szybka" i "odważna", dwaj funkcjonariusze policji zostali lekko ranni w ramię. Obaj byli przewiezieni do szpitala, gdzie przeszli badania, a następnie zostali zwolnieni do domu.

Pałac Buckingham jest londyńską rezydencją królowej Elżbiety II. Monarchini nie było w niej w trakcie wydarzenia - przebywa na wakacjach w zamku Balmoral, w Szkocji.

Wielka Brytania była w tym roku celem czterech ataków terrorystycznych - trzech dokonanych przez radykalnych islamistów i jednego o charakterze anty-muzułmańskim. Łącznie zginęło w nich 36 osób.

Na terenie kraju obowiązuje czwarty, "poważny" poziom zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali, co oznacza, że potencjalny atak jest uważany za "bardzo możliwy".

(MN)