Setki uczennic zostały porwane w Nigerii, w północnym stanie Zamfara – podaje BBC. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach. 17 lutego grupa uzbrojonych mężczyzn porwała co najmniej 27 uczniów szkoły średniej w stanie Niger.

BBC informuje, powołując się na nauczyciela, że uzbrojeni mężczyźni uprowadzili co najmniej 300 dziewcząt ze szkoły w stanie Zamfara.

Najprawdopodobniej za ich uwolnienie zażądają okupu.

17 lutego, w podobnym ataku na szkołę z internatem w stanie Niger, uprowadzone zostały 42 osoby, w tym 27 uczniów.

Jak podaje BBC, porywacze mieli wtedy być ubrani w wojskowe mundury i w maskach. W nocy wdarli się do pokojów i porwali śpiących tam uczniów.

W chwili ataku na terenie szkoły przebywało 650 uczniów.

W grudniu podobny atak przeprowadzili dżihadyści z Boko Haram, którzy porwali ponad 350 uczniów ze szkoły w północnym stanie Katsina. Wojsko ostatecznie uwolniło większość z nich.

Agencja Reutera zauważa, że porwań dla okupu dokonują w ostatnim czasie nie tylko terroryści z Boko Maram, ale również gangi przestępcze grasujące w całym kraju.

Boko Haram - co to jest

Boko Haram to organizacja dżihadystów, którzy od 2009 roku doprowadzili do śmierci blisko 40 tysięcy osób.

Założone w 2002 roku Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia.

Przed 12 laty rozpoczęło akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.