Barack Obama starał się uspokoić Moskwę i Polskę w kwestii tarczy antyrakietowej - tak wizytę amerykańskiego przywódcy w naszym kraju podsumowała agencja AFP. Media w Europie zwróciły także uwagę na rozmowy ws. bezpieczeństwa energetycznego.

AFP napisała m.in, że niemal gotowe jest dwustronne porozumienie, które pozwala na rotację samolotów bojowych F-16 i samolotów transportowych Hercules do lotów treningowych polskich pilotów, jak również na stałą obecność pododziału armii amerykańskiej na terytorium Polski. Jeśli chodzi o Polskę, silne więzy z Waszyngtonem mają zasadnicze znaczenie dla jej strategii, dla zapewnienia jej niezależności w stosunkach z Moskwą - podkreśla agencja.

Rumunia i Polska zgodziły się, aby stacjonowały na ich terytoriach od roku 2015 i 2018 rakiety przechwytujące SM-3, które stanowią część tarczy antyrakietowej, co wywołuje irytację Moskwy jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

Sprawa bezpieczeństwa energetycznego

Media europejskie piszą o znaczeniu rozmów prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odnotowują przy tym niechętny stosunek Rosji do polskich planów eksploatacji gazu łupkowego.

Polska ma znaczne rezerwy gazu łupkowego, zaś amerykański gigant ExxonMobil przystępuje do ich eksploatacji, przy czym Stany Zjednoczone przodują w eksploatacji tego typu niekonwencjonalnego gazu - relacjonują francuskie media. Z kolei hiszpańska agencja EFE cytuje Donalda Tuska, który po spotkaniu z prezydentem USA "podkreślił znaczenie współpracy obu krajów w dziedzinie energetyki, zwłaszcza w eksploatacji polskiego gazu łupkowego".

Polskie złoża - dodaje EFE - są największe w Europie, ale ich eksploatacja budzi obawy niektórych krajów, takich jak Francja, która widzi w tym przedsięwzięciu zagrożenie dla środowiska.

Wielki hiszpański dziennik "El Pais" wskazywał w związku z wizytą prezydenta USA w Warszawie na obawy Rosji, która uważa polski projekt eksploatacji gazu łupkowego za zagrożenie dla jej hegemonii energetycznej.

Rosjanie zbagatelizowali wizytę Obamy

Konieczność współpracy z Rosją przy budowie tarczy antyrakietowej i obrona resetu w stosunkach z Moskwą - takie słowa Baracka Obamy cytują agencje w Moskwie. Można jednak powiedzieć, że zainteresowanie rosyjskich mediów wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce było umiarkowane.

Główny dziennik informacyjny nie zauważył wizyty Baracka Obamy w Warszawie. Do Polski przyjechało także niewielu przedstawicieli rosyjskich mediów. Telewizja NTW obecność amerykańskich samolotów w Polsce określiła jako zdarzenie symboliczne.

W podobnym tonie o stacjonowaniu samolotów USA w Polsce informują inne media, chociaż agencja Ria Novosti przypomina, że rosyjski MSZ czeka na wyjaśnienia w tej sprawie.

To niezrozumiałe, bo Rosja nie tłumaczy się z rozmieszczenia wojsk przy polskich granicach. W sprawie gazu łupkowego w Rosji powtarza się tezę, że wydobycie tego surowca może być nieopłacalne.