Syryjskie wojsko wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi odniosło strategiczne zwycięstwo w walce z terroryzmem, odbijając z rąk Państwa Islamskiego (IS) Palmirę w środkowej części kraju - oceniło w poniedziałkowym komunikacie rosyjskie MSZ.

Syryjskie wojsko wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi odniosło strategiczne zwycięstwo w walce z terroryzmem, odbijając z rąk Państwa Islamskiego (IS) Palmirę w środkowej części kraju - oceniło w poniedziałkowym komunikacie rosyjskie MSZ.
Palmira /STR /PAP/EPA

Pokonanie terrorystów z IGIL (rosyjski skrót odnoszący się do Państwa Islamskiego), którzy zdobyli miasto w maju 2015 roku, to duży sukces syryjskiej armii. Swój wkład w to zwycięstwo wniosła też Rosja, zapewniając ciągłą pomoc Syrii, atakując z powietrza grupy terrorystyczne - poinformował w komunikacie rosyjski resort dyplomacji, na który powołuje się agencja TASS. Jak pokazało zdobycie Palmiry, wojsko syryjskie dokonało decydującego przełomu w walce z terrorystami, osiągając tym samym strategiczną przewagę - oceniło ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.

Tego samego dnia informowano, że po zdobyciu Palmiry syryjskie siły rządowe wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuują w środkowej części kraju ofensywę przeciwko dżihadystom z IS. W poniedziałek walki toczyły się w pobliżu starożytnego miasta.

Będziemy nadal zapewniać wsparcie Syryjczykom; tylko oni mogą i powinni rozwiązać problem wyzwolenia swojego kraju z rąk ekstremistów i terrorystów - podkreśliło MSZ Rosji. Podobną deklarację tego dnia opublikowały służby prasowe Kremla.

Resort dyplomacji wyraził jednocześnie nadzieję, że sukces w Palmirze "otwiera realną perspektywę osiągnięcia politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego, bez którego długoterminowa normalizacja sytuacji w kraju nie jest możliwa".

Tymczasem Departament Stanu USA wyraził zadowolenie z oswobodzenia Palmiry z rąk IS. Jednocześnie rzecznik resortu John Kirby zastrzegł, że na razie jest za wcześnie, by wyrokować, jak ostatnie zwycięstwo wojsk syryjskich wpłynie na proces pokojowy. Dodał, że zmiana sytuacji w okupowanym dotąd przez islamistów mieście nie sprawi, że władze USA przestaną sprzeciwiać się rządom Asada.

Agencje: To najważniejsze zwycięstwo reżimu Asada nad Państwem Islamskim

Oswobodzenie Palmiry to najważniejsze zwycięstwo reżimu Asada nad Państwem Islamskim od początku rosyjskiej wojskowej interwencji w końcu września - zwracają uwagę agencje. Siły lojalne wobec reżimu w Damaszku, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, rozpoczęły 7 marca ofensywę w celu odbicia Palmiry z rąk IS.

Położona na pustyni starożytna Palmira w rękach IS znalazła się w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będącej stolicą samozwańczego kalifatu. Palmira, słynna z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

(mal)