Do 31 wzrosła liczba ofiar wczorajszej katastrofy samolotu linii TransAsia Airways. Maszyna wkrótce po starcie wpadł do rzeki niedaleko Tajpej. Trwają poszukiwania 12 pasażerów.

Na pokładzie samolotu było 58 osób, w tym pięciu członków załogi. Uratowano 15 pasażerów, w tym dwuletniego chłopca. Samolot  ATR 72-600 najprawdopodobniej - jak podaje agencja Kyodo - stracił prędkość po starcie z lotniska Songshan w Tajpej i wpadł do rzeki Keelung. Śledztwo prowadzi Zarząd Lotnictwa Cywilnego. W środę, niedługo po rozpoczęciu akcji ratunkowej udało się wyłowić rejestratory głosu i parametrów lotu, które następnie przesłano do analizy.

Tajwańska straż pożarna poinformowała, że do poszukiwań włączyło się 60 płetwonurków. W nocy dźwig wyłowił z rzeki kadłub samolot. Nurkowie przeszukują odcinek Keelung oddalony o kilka kilometrów w dół rzeki od miejsca katastrofy; akcję utrudnia kiepska widoczność pod wodą - podała BBC. Według brytyjskiego nadawcy szanse na odnalezienie 12 zaginionych osób żywych są znikome. W środę wieczorem czasu lokalnego tajwański Zarząd Lotnictwa Cywilnego kazał uziemić wszystkie samoloty ATR 72-600 latające na terytorium tego państwa. Służby chcą zbadać ich stan techniczny.

Maszyna "praktycznie nowa"

Prezes linii TransAsia Airways Peter Chen przeprosił na środowej konferencji prasowej za katastrofę i zapowiedział dokładne śledztwo wyjaśniające przyczyny wypadku. Zapewnił, że ATR 72-600 należy do jednych z najbezpieczniejszych samolotów na świecie. Dodał, że maszyna, która się rozbiła "była praktycznie nowa". Wspomniał jednak, że w ostatnim czasie wymieniano w niej jeden z silników. Dostarczone przez jednego ze świadków zdjęcia z kamery zainstalowanej w samochodzie pokazują, że samolot zahaczył o estakadę i jadącą po niej taksówkę, a następnie wpadł do rzeki Keelung. Kierowca i pasażer taksówki odnieśli rany w wypadku, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Większość pasażerów stanowili obywatele ChRL. Samolot leciał na wyspy Jinmen (Cinmen).

W czerwcu 2014 roku 48 osób zginęło, gdy samolot turbośmigłowy tych samych linii TransAsia Airways rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na wyspie Penghu na zachodzie Tajwanu.