Czternastu domniemanych członków islamistycznego ugrupowania At Takfir wal-Hidżra, powiązanego z Al-Kaidą, zostało aresztowanych w Moskwie. Skonfiskowano znaczną ilość broni i ładunków wybuchowych. Operację przeprowadzono w nocy we wschodniej części rosyjskiej stolicy.

W czasie rewizji w domach podejrzanych policja skonfiskowała trzy improwizowane urządzenia wybuchowe, w tym pas z ładunkami wybuchowymi, detonatory, przewody elektryczne, granaty, pistolety, amunicję, a także ekstremistyczną literaturę - podało rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak dodano, podejrzani finansowali organizację z "pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej".

5 listopada w pobliżu Moskwy zatrzymany został inny członek tej niezbyt znanej organizacji islamistycznej, podejrzany o rekrutowanie młodych kobiet.

Odpowiadają za wiele ataków samobójczych

Za wieloma atakami terrorystycznymi w Rosji stoją terrorystki samobójczynie. 21 października w Wołgogradzie, na południu Rosji, pochodząca z Dagestanu kobieta dokonała samobójczego zamachu w autobusie komunikacji miejskiej. Zginęło sześć osób, a 27 zostało rannych.

W 2010 roku Sąd Najwyższy Rosji określił At Takfir wal-Hidżra jako organizację ekstremistyczną i zakazał jej działalności w Federacji Rosyjskiej.

(MRod)