"Pochylamy głowę ze wstydu" - piszą w liście przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem ws. pedofilii w Kościele. Przyznają, że nadużycia trwały przez dekady. "W naszej działalności zakonnej spotykamy się z licznymi sytuacjami, w których dzieci są wykorzystywane, lekceważone, maltretowane i niechciane" - czytamy w oświadczeniu przedstawicieli dwóch unii zgromadzeń zakonnych.

"Jako dorośli, jako chrześcijanie i jako zakonnicy chcemy angażować się na rzecz tego, by ich życie (ofiar - przyp.red)  mogło się zmienić i by sytuacje, w jakich dorastają, poprawiły się" - twierdzą w liście przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich.

"To spotkanie skoncentrowane jest na wykorzystywaniu seksualnym dzieci, nadużywaniu władzy i sumienia ze strony tych, którzy pełnią funkcje w Kościele, zwłaszcza biskupów, księży i zakonników. To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - głosi oświadczenie opublikowane w Watykanie. Zwierzchnicy zgromadzeń napisali: "Pochylamy głowę ze wstydu, gdy uświadamiamy sobie, że takie nadużycia miały miejsce w naszych kongregacjach oraz zakonach i w naszym Kościele".

"Nasz wstyd jest tym większy, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele się dzieje"

"Nauczyliśmy się, że ci, którzy dopuszczają się nadużyć, umyślnie ukrywają swoje czyny i są manipulatorami. Z definicji trudno odkryć nadużycia. Nasz wstyd jest tym większy, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele się dzieje" - podkreślają.

"Kiedy patrzymy na prowincje i regiony naszych zakonów i kongregacji na całym świecie, przyznajemy, że odpowiedź tych, którzy sprawują władzę, nie była taka, jaka powinna być. Nie rozpoznali sygnałów alarmowych albo nie zdołali wziąć ich poważnie pod uwagę" - napisali przełożeni generalni.

W czterodniowym spotkaniu w Watykanie ws. pedofilii uczestniczyć będą przewodniczący wszystkich episkopatów świata oraz ponad 20 przełożonych męskich i żeńskich zakonów.

Do Watykanu na spotkanie z papieżem ws. pedofilii jedzie abp Jędraszewski

Do Watykanu na spotkanie ws. nadużyć seksualnych księży pojedzie zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przebywa w szpitalu z powodu ostrego zapalenia płuc.

Spotkanie przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem pt. "Ochrona małoletnich w Kościele" zacznie się 21 lutego.

W skład polskiej delegacji  wejdą też: Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński oraz Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży o. Adam Żak.