SPD wykluczyła możliwość utworzenia koalicji rządowej z blokiem partii chadeckich CDU/CSU. Taką decyzję podjął w poniedziałek w Berlinie zarząd partii - poinformował szef SPD Martin Schulz. Taka zapowiedź oznacza, że coraz bardziej prawdopodobne stają się nowe wybory. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek, po fiasku rozmów o koalicji rządowej, zaapelował do partii uczestniczących w negocjacjach o wykazanie gotowości do dialogu, by umożliwić utworzenie rządu w nieodległym czasie; nie wspomniał o nowych wyborach.

Steinmeier apeluje do partii o dialog i odpowiedzialność

Znaleźliśmy się w sytuacji bezprecedensowej w historii RFN, a więc od blisko 70 lat - powiedział Steinmeier w przemówieniu transmitowanym przez stacje telewizyjne.

Prezydent spotkał się w południe z kanclerz Angelą Merkel, która poinformowała go o zakończonych fiaskiem rozmowach między blokiem partii chadeckich CDU/CSU oraz FDP i Zielonymi.

Prezydent zaznaczył, że w wyborach 24 września uczestniczące w nich partie "zabiegały o to, by przejąć odpowiedzialność za Niemcy". W świetle konstytucji tej odpowiedzialności nie wolno "tak po prostu zwrócić" wyborcom - zastrzegł Steinmeier, odnosząc się tym samym krytycznie do możliwości rozpisania przyspieszonych wyborów.

Ta odpowiedzialność wykracza daleko poza własne interesy i obowiązuje nie tylko wobec własnych wyborców - napomniał.

To jest chwila, gdy wszyscy uczestnicy powinni się zatrzymać i jeszcze raz przemyśleć swoje postawy - powiedział prezydent. Wszystkie wybrane do Bundestagu partie mają obowiązek pracy dla dobra wspólnego i powinny służyć naszemu krajowi - mówił.

Oczekuję od wszystkich gotowości do rozmów, by umożliwić utworzenie rządu w nieodległym czasie - podkreślił prezydent Niemiec.

Zapowiedział, że będzie rozmawiał zarówno z partiami, które uczestniczyły w negocjacjach sondażowych, jak i z innymi ugrupowaniami, których programy mają z nimi punkty styczne. Zdaniem ekspertów prezydent miał na myśli SPD, która przeszła do opozycji i na razie wykluczyła możliwość udziału w rządzie.

Steinmeier ostrzegł, że brak odpowiedzialności okazany przez siły polityczne w największym i gospodarczo najsilniejszym kraju Unii Europejskiej zostanie odebrany na świecie, szczególnie przez europejskich sąsiadów, "z niezrozumieniem i niepokojem".

Schulz: SPD wyklucza koalicję z CDU/CSU

SPD wykluczyła możliwość utworzenia koalicji rządowej z blokiem partii chadeckich CDU/CSU. Taką decyzję podjął w poniedziałek w Berlinie zarząd partii - poinformował szef SPD Martin Schulz. Coraz bardziej prawdopodobne stają się nowe wybory.

Schulz powiedział, że jego partia nie wejdzie do koalicji z CDU/CSU. Oskarżył chadeków, liberałów i Zielonych o "wmanewrowanie kraju w trudną sytuację". Nie boimy się nowych wyborów - podkreślił.

Socjaldemokraci uczestniczyli w rządzie koalicyjnym CDU/CSU Angeli Merkel w minionych czterech latach. Po porażce w wyborach parlamentarnych 24 września zdecydowali o przejściu do opozycji. Zmiana tej decyzji pozwoliłaby uniknąć przyspieszonych wyborów. Obecnie nowe głosowanie staje się najbardziej prawdopodobnym wyjściem z impasu.

Fiasko rozmów chadeków z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną

Angela Merkel podkreśliła, że spotka się z niemieckim prezydentem aby poinformować go, że nie udało jej się utworzyć koalicyjnego rządu z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną (FDP). Decyzja o rozmowach z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, który ma prawo zwołać przedterminowe wybory, sygnalizuje, że niemiecka kanclerz nie będzie dążyć do stworzenia mniejszościowego rządu z Zielonymi po nieoczekiwanym wycofaniu FDP z rozmów koalicyjnych.

To jest dzień głębokiej zadumy - powiedziała Angela Merkel. Jako kanclerz, zrobię wszystko, by kraj był dobrze zarządzany w nadchodzących, trudnych tygodniach - podkreśliła. Wykorzystaliśmy wszystkie dostępne możliwości, by pomimo wszystko znaleźć rozwiązanie - powiedziała niemiecka polityk dziennikarzom w Berlinie po decyzji przedstawicieli Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) o zerwaniu negocjacji. Byliśmy na ścieżce, która - jak uważamy - prowadziła do porozumienia, oczywiście pod warunkiem gotowości do kompromisów - zaznaczyła szefowa rządu, która jednocześnie jest przewodniczącą CDU. Żałuję bardzo, przy całym szacunku dla FDP, że nie udało się nam znaleźć wspólnego rozwiązania - dodała. Zdaniem Angeli Merkel podczas trwających od ponad miesiąca rozmów udało się "osiągnąć wiele dla stabilności kraju". Wśród tematów, gdzie udało się osiągnąć porozumienie, wymieniła gospodarkę, klimat, kwestie socjalne i rolnictwo.

Faktem jest, że nie rozmowy sondażowe nie zakończyły się sukcesem - przyznała Merkel. Zapowiedziała, że skontaktuje się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, by poinformować go o fiasku rozmów i zastanowić się, "co dalej".

Niemiecka kanclerz zapewniła, że partie chadeckie CDU i CSU czują się nadal odpowiedzialne za kraj. W tych trudnych chwilach będziemy działać odpowiedzialnie - dodała. Jej zdaniem, nawet w tak kontrowersyjnym temacie jak migracja, możliwy był kompromis. Ten dzień jest co najmniej dniem głębokiej zadumy - powiedziała niemiecka kanclerz.

Premier Bawarii, szef CSU Horst Seehofer powiedział, że decyzja FDP jest "ciężkim balastem" dla Niemiec. Kraj nie posiada rządu pomimo wielkich wyzwań w polityce wewnętrznej i międzynarodowej - przyznał bawarski polityk. Jego zdaniem porozumienie "było w zasięgu ręki". CDU i bawarska CSU tworzą w Bundestagu jeden klub parlamentarny.

Po fiasku rozmów chadeków z liberałami i ekologami możliwym scenariuszem są przyspieszone wybory. Teoretycznie możliwa byłaby też kontynuacja poprzedniej koalicji CDU/CSU z SPD, jednak socjaldemokraci zdecydowali się ze względu na słaby wynik wyborczy przejść do opozycji. Merkel wykluczyła wcześniej rząd mniejszościowy partii chadeckich.

(ug)