Z nieustalonych przyczyn w budynku mieszkalnym przeznaczonym na ośrodek dla uchodźców w miejscowości Troeglitz na wschodzie Niemiec wybuchł pożar. Policja podejrzewa, że chodzi o celowe podpalenie.

Pożar zniszczył dach budynku, a wysokość strat wstępnie szacowana jest w setkach tysięcy euro. Przyczyna pożaru nie jest znana, ale policja wszczęła dochodzie w sprawie możliwego podpalenia.

W piętrowym budynku, składającym się z 12 mieszkań, od maja ma zamieszkać 40 uchodźców.

Zapowiedziane przez lokalne władze zamieszkanie uchodźców w niespełna trzytysięcznej miejscowości spotkało się z gwałtownym sprzeciwem części mieszkańców oraz miejscowych struktur skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Przez wiele tygodni organizowane były protesty.

Na początku marca do dymisji podał się honorowy burmistrz Troeglitz Markus Nierth, ponieważ lokalne władze mimo jego próśb nie odwołały demonstracji NPD pod jego domem. Mówił wówczas, że nie chce narażać siebie i swojej rodziny, w tym siedmiorga dzieci, na wrogie zachowania przeciwników przyjęcia uchodźców.

Ponad 800 uchodźców romskich z Kosowa zostało bez dachu nad głową po pożarze, który zniszczył w nocy ich obóz na przedmieściach stolicy Czarnogóry Podgoricy. Pożar, którego przyczyn nie ustalono, nie spowodował żadnych ofiar wśród ludzi. czytaj więcej

"Der Spiegel" na stronie internetowej przypomina, że we wtorek miało miejsce spotkanie informacyjne z udziałem mieszkańców i władz powiatu, poświęcone ośrodkowi dla uchodźców. Podczas spotkania słychać było wulgarne komentarze, większość uczestników milczała, tylko nieliczni popierali pomysł przyjęcia azylantów - pisze tygodnik.

W Troegliz powstała też jednak inicjatywa społeczna skupiona wokół miejscowego księdza, która zabiega o przyjazne powitanie przybyszów. Pod inicjatywą podpisało się 100 osób, a czynny udział zadeklarowało 20 mieszkańców.

W Niemczech w ubiegłym roku narastały protesty przeciw tworzeniu w kraju ośrodków dla uchodźców. NPD i ruchy takie jakie Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) twierdzą, że Niemcy nie poradzą sobie z napływem przybyszów.

(md)