Ponad połowa z 20 najbogatszych kobiet świata to Chinki, a ich majątek średnio przekracza fortunę amerykańskiej dziennikarki Oprah Winfrey i brytyjskiej pisarki J. K. Rowling. Tak wynika z listy opublikowanej przez chiński magazyn "Hurun Report". Wszystkie te kobiety same, nie dzięki majątkowi rodziny, zdobyły majątek - dodaje pismo.

Żaden inny kraj nie równa się z Chinami, jeśli chodzi o kobiety, które same dorobiły się majątku. Chinki przewyższają kobiety z innych krajów o ponad głowę - oświadczył autor listy Rupert Hoogewerf.

Majątek 11 najbogatszych Chinek to średnio około 2,6 mld dolarów. Tymczasem fortunę Oprah Winfrey szacuje się na 2,3 mld USD. J. K. Rowling, autorka "Harry'ego Pottera" posiada 1 mld USD i zajmuje dopiero 20. Miejsce na liście chińskiego magazynu.

Trzy najbogatsze kobiety na świecie są Chinkami: majątek właścicielki firmy zajmującej się recyklingiem papieru Nine Dragons Paper, Zhang Yin, opiewa na 5,6 mld USD, Wu Yajun z firmy nieruchomości Longfor Properties - na 4,1 mld USD, a prezes firmy Fuhua International, Chen Lihua, na 4 mld USD.

Czwarta najbogatsza kobieta na świecie to Hiszpanka Rosalia Mera, szefowa firmy odzieżowej Zara.

Według Hoogewerfa, sukces Chinek po części jest związany z polityką jednego dziecka i rolą dziadków w edukacji dzieci, co pozwala kobietom więcej czasu poświęcić na karierę zawodową.

Najbogatszy Chińczyk na świecie to Zong Qinghou, założyciel firmy napojów bezalkoholowych Wahaha; jego majątek ocenia się na 12 mld dolarów.