41 tysięcy funtów za miesiąc pracy - media na Wyspach ujawniają szczegóły jednego z kontraktów podpisanych przez byłego brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira. Tony Blair zawarł tę umowę 4 lata temu z saudyjskim koncernem naftowym PetroSaudi. Jego zadaniem było wprowadzenie firmy na chiński rynek.

Za każdy podpisany kontrakt były brytyjski premier miał otrzymać dodatkową premię, jej wysokość określono na 2 procent sumy, na którą opiewał wynegocjowany przez niego kontrakt. Blair miał także pośredniczyć we wprowadzaniu saudyjskich oficjeli na chińskie salony polityczne.

Po raz pierwszy biuro Tony’ego Blaira oficjalnie potwierdziło wysokość jego zarobków.

A to tylko jedna z funkcji, które od opuszczenia urzędu wykonuje były szef rządu. Jest też m.in. doradcą rządów Kuwejtu i Kazachstanu. Dokładnej wysokości wielomilowych zarobków z tego tytułu nigdy do wiadomości publicznej nie podano.

Brytyjskie media zastanawiają się na etyką działań Tony’ego Blaira, biorąc pod uwagę fakt, że jest on specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych, Rosji, Unii Europejskiej i ONZ na Bliski Wschód.

Według niepotwierdzonych doniesień, od czasu opuszczenia Downing Street w 2007 roku Tony Blair zgromadził fortunę sięgającą 100 milionów funtów.

(edbie)