W popularnym serwisie Youtube pojawił się wyprodukowany w USA filmik, obrażający Polaków. Parodia dotyka naszych rodaków z miasteczka Hamtramck i całych Stanów Zjednoczonych. Z nagrania dowiadujemy się, że Polak oznacza dla autora mniej więcej tyle, co osoba "gruba i głupia".

Film spotkał się z ostrą reakcją polskiego konsulatu w Chicago. Dyplomaci wystosowali w jego sprawie notę protestacyjną. Trudno dziwić się tej zdecydowanej reakcji - nagranie przedstawia bowiem Polaków w jak najgorszym świetle.

Pada w nim stwierdzenie: "W tym dniu każdy jest Polakiem, czyli jest gruby i głupi". Odnosi się ono do amerykańskiego Tłustego Wtorku, który jest odpowiednikiem naszego Tłustego Czwartku. Na tym jednak wynurzenia autora się nie kończą.

Wielu ludzi na całym świecie i w pięknym stanie Michigan w Tłusty Wtorek będzie świętowało otyłość, ale w Hamtramck - to kolejny zwykły dzień dla tych Polaczków - mówi na nagraniu pomysłodawca filmu.

To świadczy tylko o autorze, który wyśmiewa nasz zwyczaj jedzenia pączków. Jak się bowiem okazuje, Amerykanie bardzo często w słodkości pałaszowane w Tłusty Wtorek zaopatrują się właśnie u polskich firm. Jak mówi właścicielka polskiego sklepu - mieszkańcy USA kupują je u nas hurtowo. Mamy bardzo dużo zamówień od Amerykanów. Dzwonią i pytają o nasze pączki, bo najbardziej im smakują - opowiada.

Autor kontrowersyjnego filmiku już przeprosił za jego zamieszczenie. Wideo zniknęło z większości serwisów, w których się pojawiło. Wciąż jednak można je zobaczyć w serwisie YouTube.