Prowadząca proces Oscara Pistoriusa sędzia Thokozile Masipa zdecydowała o poddaniu sportowca badaniom psychiatrycznym. 27-latek jest oskarżony o to, że z z premedytacją zabił swoją partnerkę Reevę Steenkamp.

Masipa stwierdziła, że testy są konieczne, aby stwierdzić, czy południowoafrykański sportowiec naprawdę cierpiał na zaburzenia lękowe, na które powołuje się obrona. Według mecenasów pomagających Pistoriusowi, ze względu na chorobę nie był on w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji. 

Badania mogą potrwać do 30 dni. Pistorius nie zostanie zatrzymany na czas ich przeprowadzenia.

Poruszającemu się na protezach 27-letniemu Pistoriusowi zarzuca się zastrzelenie swej partnerki Steenkamp. Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku w domu oskarżonego.

Według jednego ze świadków, który był przesłuchiwany na początku maja, zaraz po zabójstwie Pistorius miał powiedzieć: "Zastrzeliłem Reevę. Myślałem, że to włamywacz".

Proces, który odbywa się w Pretorii, ma zostać wznowiony w najbliższy wtorek.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich - wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może startować na olimpiadzie. 

(mpw)