Pierwszy premier komunistycznych Chin Zhou Enlai, pomimo że był żonaty, to prawdopodobnie był gejem – twierdzi dziennikarka Tsoi Wing-mui. Autorka planuje wydanie w Hongkongu książkę o zmarłym w 1976 polityku.

Do fragmentów książki dotarli dziennikarze agencji Reuters. Podkreślają, że publikacja z pewnością wywoła kontrowersje w Chinach, gdzie partia komunistyczna chętnie przedstawia swoich przywódców jako osoby o nienagannej moralności. Homoseksualizm spotyka się tam z dezaprobatą, choć oficjalnie nie jest zakazany.

Tsoi tematyką homoseksualizmu byłego premiera zajmowała się już jako redaktorka liberalnego magazynu politycznego. Przeanalizowała ona dostępne publiczne listy i dzienniki Zhou oraz jego żony Deng Yingchao, a także przemówienia byłego premiera, jego eseje, poematy i powieści. Podstawą wniosku, że Zhou był gejem mają być zapiski wskazujące na jego zauroczenie się szkolnym kolegą, a także na dystans emocjonalny dzielący go od żony.

Zhou Enlai był homoseksualnym politykiem, który miał pecha urodzić się o 100 lat za wcześnie - napisała autorka "Tajemnego życia emocjonalnego Zhou Enlaia".

Zhou był premierem od przejęcia władzy przez komunistów w Chinach w 1949 roku aż do śmierci. Tsoi twierdzi, wskazując na dzienniki Zhou, że jego homoseksualizm jest ewidentny. Żaden z chińskich naukowców nie zajął się jednak tą kwestią, ponieważ w ogóle nie brano tego pod uwagę.

Reuters zwraca uwagę, że homoseksualizm nie jest w Chinach nielegalny i w wielu dużych miastach istnieją środowiska gejowskie - są celebryci, otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, jak choćby popularny prezenter Kevin Tsai. Agencja wskazuje jednak, że z pewnością żaden z polityków publicznie nie przyzna się do bycia gejem. 

Tsoi przypuszcza, że jej książka trafi na indeks w Chinach kontynentalnych, gdzie dyskusje o kontrowersyjnych cechach przywódców - zwłaszcza tak znaczących jak Zhou - są tematem tabu.

(az)