Marynarka wojenna USA awansowała Michelle Janine Howard na stopień czterogwiazdkowego admirała. Jest to pierwsza kobieta w ponaddwustuletniej historii US Navy z najwyższym stopniem wojskowym.

Podczas wtorkowej ceremonii na będącym narodowym sanktuarium cmentarzu wojskowym w Arlington na przedmieściach Waszyngtonu Howard otrzymała awans na wiceszefową operacji morskich, co jest stanowiskiem numer dwa w US Navy. Podkreśla się, że jej awans to znaczący etap w uznaniu roli kobiet w amerykańskiej armii.

Awansowanie Michelle Howard na czterogwiazdkowego admirała jest wynikiem jej błyskotliwej kariery w siłach morskich USA - powiedział sekretarz ds. marynarki w Pentagonie Rey Mabus. Jest to wydarzenie warte uwagi, gdyż jest ona pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Osiągnięcie Michelle Howard jest idealnym przykładem działań marynarki, która dziś - bardziej niż kiedykolwiek - odzwierciedla naród, któremu służy. Naród, w którym u podstaw sukcesu nie leży rasa, płeć czy religia, ale zdolności i umiejętności - dodał.

Howard ukończyła Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis w stanie Maryland. Jest także pierwszą czarnoskórą kobietą dowodzącą amerykańskim okrętem wojennym; w 1999 r. dowodziła USS Rushmore. 54-letnia pani admirał znana jest przede wszystkim z dowodzenia jednostką specjalną w Zatoce Adeńskiej, która w 2009 r. odbiła z rąk somalijskich piratów kapitana statku towarowego, Richarda Phillipsa. W jego rolę w filmie "Kapitan Phillips" wcielił się w 2013 r. Tom Hanks.

Awans Howard jest wynikiem decyzji amerykańskich sił zbrojnych, które w ostatnich latach zezwolił, by kobiety w armii mogły służyć na okrętach podwodnych oraz walczyć na pierwszej linii frontu.

Stopień czterogwiazdkowego admirała jest obecnie najwyższym stopniem wojskowym w US Navy. W teorii istnieje także pięciogwiazdkowy stopień admiralski, jednak od 1976 r. już się go nie nadaje.

(jad)