Korea Północna szykuje największą defiladę wojskową w swej historii z udziałem tysięcy żołnierzy, czołgów i wyrzutni rakietowych. We wtorek w Phenianie rozpocznie się zjazd partii rządzącej, który może wyłonić następcę Kim Dzong Ila.

Od lipca w bazie lotniczej Mirim pod Phenianem rozmieszczono 10 tys. żołnierzy, którzy szkolą się w kroku defiladowym na wielką uroczystość narodową - pisze południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródła w Korei Północnej. Źródła nie podały terminu defilady. Wiadomo natomiast, że ma się ona odbyć w Phenianie.

Broń szykowana na defiladę obejmuje pojazdy z wyrzutniami rakietowymi krótkiego i średniego zasięgu, broń artyleryjską i czołgi - powiedziało źródło północnokoreańskie. Jak dodało źródło, będzie to najprawdopodobniej największa defilada wojskowa w historii kraju.

W sierpniu południowokoreańskie ministerstwo obrony podało, że wykryto koncentrację wojsk w Korei Północnej w okolicy Phenianu. Licząca 1,19 mln żołnierzy armia KRLD jest jedną z pięciu największych na świecie.

We wtorek rozpocznie się w Phenianie pierwszy od 30 lat zjazd Partii Pracy Korei. Zdaniem analityków, zjazd może być przygotowaniem do przejęcia władzy od Kim Dzong Ila przez jego najmłodszego syna Kim Dzong Una.