"Zakładam, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ma wciąż "pełną kontrolę" nad północnokoreańską armią" - oświadczył generał John Hyten, wiceszef amerykańskiego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Przekazał, że informacje wywiadowcze "nie potwierdzają i nie zaprzeczają" doniesieniom o słabym stanie zdrowia Kima.

Zakładam więc, że Kim Dzong Un wciąż ma pełną kontrolę nad siłami nuklearnymi i północnokoreańską armią - powiedział na konferencji prasowej generał sił powietrznych USA.

Portal CNN, powołując się na anonimowego przedstawiciela rządu w Waszyngtonie, informował we wtorek, że przywódca północnokoreańskiego reżimu jest "w poważnym stanie" po przebytej operacji serca.

Rząd Korei Południowej zaprzeczył temu i oznajmił, że obecnie bada te doniesienia. Według anonimowych źródeł w Seulu stan zdrowia Kima nie jest poważny.

Spekulacje na temat zdrowia Kima pojawiły się, gdy nie był on obecny 15 kwietnia na uroczystościach poświęconych jego dziadkowi i założycielowi Korei Północnej Kim Ir Senowi.