​Główny dworzec kolejowy w Berlinie - Hauptbahnhof - w najbliższy piątek będzie nieczynny. Pracownicy pobliskiej budowy znaleźli ważącą pół tony bombę z okresu II wojny światowej. Możliwe, że ewakuowany będzie także pobliski szpital, jeden z największych w Europie.

Usunięcie bomby zaplanowano na piątek. Obszar w pobliżu 800 metrów (od miejsca znalezienia bomby - red.) będzie ewakuowany już przed godziną 9 - poinformowała berlińska policja.

Główny dworzec kolejowy w Berlinie - Hauptbahnhof - będzie w tym czasie całkowicie zamknięty. Pociągi kursujące na trasach krajowych i międzynarodowych nie będą mogły się tam zatrzymać. A jak informują niemieckie media, problemy będą miały także pociągi szybkiej kolei miejskiej S-Bahn oraz metro (U-Bahn).

Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwają utrudnienia. To będzie duża i bardzo trudna operacja - przyznał rzecznik policji.

Podkreślono, że nie ma bezpośredniego zagrożenia wybuchem.

Jeden z największych szpitali w Europie będzie ewakuowany?

Wciąż nie ma pewności, czy szpital kliniczny Charité, jeden z największych w Europie, będzie objęty ewakuacją. Placówka jest zlokalizowana w bliskim otoczeniu dworca centralnego. Jeśli do niej dojdzie, szpital będzie musiało opuścić 13 tysięcy pracowników oraz tysiące pacjentów.

Przygotowania do usunięcia ważącej około 500 kg bomby rozpoczną się w piątek o godzinie 9:00.

(ł)