Papież Franciszek spotkał się z biskupem niemieckiego Limburga Franzem-Peterem Tebartzem-van Elstem. Kontrowersyjny duchowny oskarżany jest o rozrzutność i życie w luksusie, jest także podejrzany o składanie fałszywych zeznań w sprawie wydatków.

O audiencji poinformował Watykan, ale nie ujawnił żadnych szczegółów spotkania.

Kilka dni wcześniej o sprawie biskupa rozmawiał z papieżem przewodniczący konferencji episkopatu Niemiec arcybiskup Robert Zollitsch, który poinformował Franciszka o powołaniu specjalnej komisji kościelnej do zbadania stawianych dostojnikowi zarzutów. Zapewnił, że zależy mu na jak najszybszym wyjaśnieniu całej budzącej oburzenie wiernych sprawy.

Skandal wybuchł, kiedy niemieckie media ujawniły, że nowa rezydencja biskupa Tebartza-van Elsta kosztować będzie 31 milionów euro, czyli 6 razy więcej, niż pierwotnie zakładano. Informacje o jego trybie życia, określanym wręcz jako pławienie się w luksusie, nakłoniły wielu wiernych do głośnego domagania się jego dymisji.

Komentatorzy podkreślają, że sprawa kontrowersyjnego niemieckiego biskupa jest prawdziwym wyzwaniem i zarazem sprawdzianem dla Franciszka, który często krytykuje księży i kościelnych dostojników za pogoń za pieniędzmi i otaczanie się luksusem. Na razie nie wiadomo, jaką decyzję papież podejmie w tym przypadku.

(edbie)