Papież zapowiedział, że w maju odbędzie pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański ogłosił, że wyruszy 24 maja. Odwiedzi m.in. Amman w Jordanii, Betlejem i Jerozolimę.

W radosnym klimacie, typowym dla tego świątecznego czasu, pragnę ogłosić, że od 24 do 26 maja, jeśli Bóg pozwoli, przebywać będę z pielgrzymką w Ziemi Świętej - powiedział Franciszek. Wierni brawami zareagowali na te słowa.

Wyjaśnił, że głównym celem jego podróży będzie upamiętnienie historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Konstantynopola Atenagorasa z 5 stycznia 1964 roku. Ich spotkanie zapoczątkowało dialog katolicko-prawosławny. Zdjęli z siebie ekskomuniki i rozpoczęli współpracę.

Franciszek poinformował, że pielgrzymka będzie miała trzy etapy. Odwiedzi Amman, Betlejem i Jerozolimę. W bazylice Grobu Świętego razem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem odbędziemy spotkanie ekumeniczne ze wszystkimi reprezentantami Kościołów chrześcijańskich Jerozolimy - dodał papież. Zaapelował też do wiernych: Od tej chwili proszę was, byście modlili się w intencji tej pielgrzymki, która będzie pielgrzymką modlitewną.

Następnie Franciszek podziękował za świąteczne i noworoczne życzenia, jakie napłynęły do niego z całego świata. Chciałbym, ale jest to niestety niemożliwe, odpowiedzieć wszystkim. Pragnę jednak podziękować z całego serca dzieciom za ich naprawdę piękne rysunki, młodzieży, ludziom starszym, rodzinom, wspólnotom parafialnym i religijnym, stowarzyszeniom, ruchom i różnym grupom, które zechciały wyrazić swą sympatię i bliskość - mówił papież. Proszę wszystkich, by modlili się za mnie i moją posługę w Kościele - dodał.

(MRod)