Papież Franciszek kolejny raz potępił zwyczaj wyrzucania żywności. "Dzisiaj nie możemy sobie pozwolić na luksus marnowania tego, co zostaje" - powiedział w specjalnym orędziu do argentyńskiego ruchu ludzi żyjących z recyklingu papieru i innych odpadków.

W krótkim przesłaniu wideo do liczącego około 100 tysięcy osób ruchu tzw. cartoneros papież podkreślił, że żywnością, którą się wyrzuca, można by nakarmić całą ludność cierpiącą głód na świecie. Żyjemy w kulturze odrzucenia, w której łatwo odrzuca się nie tylko rzeczy, ale także osoby - powiedział Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie.

Z uznaniem papież Bergoglio wypowiedział się o swoich rodakach, którzy zajmują się recyklingiem podkreślając, że działalność ta przynosi dwa rezultaty. Jak zauważył, ludzie ci wykonują niezbędną pracę ekologiczną, a poza tym zajmują się produkcją, która umacnia braterstwonadaje godność pracy.

Ojciec Święty zaapelował: Umacniajcie świadomość, że recycling jest nie tylko ekologiczny, choć i to już jest czymś wielkim, ale także owocny dla innych. Trzeba uświadomić sobie znaczenie niewyrzucania żywności, bo są dzieci, które cierpią głód.

Cartoneros mieszkają w argentyńskich dzielnicach biedy. Ruch ten tworzą w większości ci, którzy do wielkiego kryzysu w 2001 roku mieli normalną pracę i ochronę społeczną, ale potem wszystko stracili. 

(rs)