Premier Węgier i lider partii rządzącej partii Fidesz Viktor Orban w liście do lidera prawicowej Ligi Matteo Salviniego podziękował mu za pracę na rzecz Włoch i Europy, w tym Węgier - poinformował rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Zapewniam Pana, że my, Węgrzy, nigdy nie zapomnimy, że to Pan był pierwszym przywódcą zachodnioeuropejskim, który chciał zapobiec napływowi nielegalnych migrantów do Europy przez Morze Śródziemne - napisał Orban do byłego wicepremiera i szefa MSW Włoch.

Węgierski premier oświadczył też: Niezależnie od przyszłego kształtu włoskich procesów wewnątrzpolitycznych i od tego, że należymy do innych rodzin partyjnych, uważamy Pana za towarzysza broni w walce o zachowanie europejskiego dziedzictwa chrześcijańskiego i powstrzymanie migracji.

List zakończył życzeniami wielu sukcesów w przyszłych zadaniach Salviniego, a także dobrego zdrowia.

W sierpniu zeszłego roku przed spotkaniem z Salvinim w Rzymie Orban nazwał go swoim bohaterem. Salvini powiedział zaś przed wizytą w Budapeszcie w maju, że chce z Orbanem zbudować inną Europę niż obecnie - "taką, która będzie kontrolować granice i chronić naszą kulturę".

W marcu po zawieszeniu Fideszu w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Salvini nazwał tę decyzję "absurdalną". Podkreślił, że Orban "broni praw, dobrobytu, pracy i bezpieczeństwa swego narodu".

20 sierpnia dotychczasowy premier Włoch Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli po rozpadzie koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi po 14 miesiącach wspólnego rządzenia. Nowy rząd mają powołać Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna. Liga, która wygrała w maju wybory europejskie, a w sondażach ma ponad 30-procentowe poparcie, przechodzi do opozycji.