"Jest ważne, by Włochy starały się zapewnić zaufanie rynków. Z tego powodu z zadowoleniem przyjmujemy informacje o przyspieszeniu redukcji deficytu" - powiedział komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Rząd Włochy ogłosił w piątek, że zamierza osiągnąć równowagę budżetową w 2013 roku, o rok wcześniej niż przewidywano. Ma to przywrócić zaufanie rynków po tygodniu zawirowań wywołanych przez kryzys zadłużenia w strefie euro.

Rehn przyznał również, że we wrześniu uda się wprowadzić decyzje podjęte na nadzwyczajnym szczycie krajów strefy euro z 21 lipca. Techniczne przygotowania będą ukończone najpóźniej na początku września. Akceptacja parlamentów nastąpi we wrześniu - powiedział. Podkreślił też, że "rozwój sytuacji na rynkach wskazuje, że nie można tracić czasu".

W piątek Rehn zapewniał, że realizacja decyzji podjętych na nadzwyczajnym szczycie eurolandu w lipcu jest kwestią tygodni, a nie miesięcy.

W niedzielę kierownictwo Europejskiego Banku Centralnego (EBC) prowadzi rozmowy na temat sposobów uniknięcia finansowej zapaści Włoch. Według agencji Associated Press, powołującej się na anonimowego przedstawiciela EBC, rozmowy dotyczą możliwości zakupu włoskich obligacji skarbowych.

Jak podkreśla AP, zakup włoskich obligacji byłby ryzykownym posunięciem, ale mógłby pomóc obniżyć odsetki, które zagrażają włoskim finansom.

Według źródła zbliżonego do EBC, które cytuje agencja Dow Jones Newswires, Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ma się również zająć obniżeniem ratingu kredytowego USA przez agencję Standard&Poor's.