W sumie ponad 620 mln USD odszkodowania trafi do ponad 10 tys. osób pracujących w Strefie Zero po zamachach z września 2001 r. Policjanci, strażacy i robotnicy zaskarżyli władze Nowego Jorku za uszczerbek na zdrowiu.

Twierdzą, że mają problemy ze zdrowiem, ponieważ nie wyposażono ich w odpowiednią odzież ochronną podczas rozbierania i przeszukiwania ruin w miejscu tragedii. Znajdująca się w Strefie Zero toksyczna sadza miała np. dostawać się do płuc, wywołując schorzenie podobne do astmy.

Ugodę w tej sprawie proponowano już od wiosny, jednak dopiero teraz zgodziła się na nią większość poszkodowanych. Dzięki ugodzie poszkodowani nie będą musieli udowadniać, że zgłaszane przez nich problemy zdrowotne miały związek z pracą w Strefie Zero. Odszkodowanie zostanie w większości pokryte ze specjalnego funduszu amerykańskiego Kongresu.

Ta ugoda to sprawiedliwe i słuszne rozwiązanie tej sprawy, chroni tych, którzy przyszli z pomocą miastu, gdy najbardziej jej potrzebowało - napisał w oświadczeniu burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.