Brytyjski sąd w Huddersfield skazał 20-letniego Azhara Ahmeda na 240 godzin pracy społecznej. Wszystko dlatego, że mężczyzna zamieścił na Facebooku obraźliwy wpis o brytyjskich żołnierzach w Afganistanie.

Mieszkający w Yorkshire Ahmed tłumaczył, że wpis: "wszyscy żołnierze powinni umrzeć i pójść do piekła" przeznaczony był tylko dla jego przyjaciół, z którymi utrzymywał kontakt poprzez portal społecznościowy, a gdy zwrócono mu uwagę, że jest niestosowny, usunął go. Twierdził, że w swoim wpisie chciał zwrócić uwagę na to, że w Afganistanie giną nie tylko brytyjscy żołnierze, ale także ludność cywilna i że temat ten się przemilcza.

Sędzia Jane Goodwin uznała wpis za "poniżający, uwłaczający godności i podżegający". Wskazała, iż rolą prawa nie jest tłumienie zdecydowanych politycznych opinii, ale wpis uznała wykraczający poza to, co jest społecznie tolerowane.

Ahmed swój wpis umieścił na Facebooku 8 marca - dwa dni po tym, jak sześciu brytyjskich żołnierzy zginęło w wyniku wybuchu przydrożnej miny. Jego wpis był kopiowany i widzieli go m.in. rodzice jednego z sześciu żołnierzy zabitych 6 marca tego roku.