Bidzina Iwaniszwili, którego partia Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne, podał na konferencji prasowej skład rządu, którym zamierza kierować. By ministrowie mogli objąć swoje obowiązki, muszą jeszcze zostać zaakceptowani przez parlament.

Na stanowisko ministra obrony i wicepremiera Iwaniszwili zaproponował Iraklego Alasanię. W 2004 roku był on wiceministrem obrony. Później pracował na stanowisku ambasadora Gruzji w ONZ.

Drugim wiceszefem rządu ma zostać Kacha Kaładze. To były zawodnik AC Milan, uważany za najlepszego piłkarza w historii Gruzji. Będzie on kierował resortem  rozwoju regionalnego i infrastruktury.

Kandydatką Iwaniszwilego na ministra spraw zagranicznych jest Maja Pandżikidze. Kobieta była ambasadorem Gruzji w Niemczech, a następnie w Holandii. Z kolei szefem MSW ma być Irakli Garibaszwili, który przez wiele kierował utworzoną przez Iwaniszwilego fundacją "Cartu".

Nie ma jeszcze ostatecznych wyników wyborów

Według wstępnych wyników wyborów z 1 października partia Gruzińskie Marzenie zdobyła 83 mandaty w 150-osobowym parlamencie. Na drugim miejscu jest rządzący dotychczas Zjednoczony Ruch Narodowy 67 miejsc. Te proporcje mogą się nieznacznie zmienić po ogłoszeniu wyników ostatecznych. Zostaną one podane do publicznej wiadomości najpóźniej 20 października.

Kandydatura premiera powinna zostać przedstawiona parlamentowi przez prezydenta.  Michaił Saakaszwili, którego ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że nie będzie blokował tworzenia rządu przez Gruzińskie Marzenie.