​40-letni Algierczyk, który zaatakował młotkiem policjantów pod paryską katedrą Notre Dame, w przeszłości pracował jako dziennikarz dla kilku szwedzkich mediów. Dostał też nagrodę od Komisji Europejskiej.

​40-letni Algierczyk, który zaatakował młotkiem policjantów pod paryską katedrą Notre Dame, w przeszłości pracował jako dziennikarz dla kilku szwedzkich mediów. Dostał też nagrodę od Komisji Europejskiej.
W ataku pod Notre Dame ranny został policjant /YOAN VALAT /PAP/EPA

Massip Farid Ikken urodził się w Algierii, ale potem przeniósł się do Szwecji. Według lokalnych mediów w 2004 roku wziął ślub ze Szwedką, jednak po roku się rozwiedli. Ikken pozostał jednak w kraju, gdzie studiował dziennikarstwo w Sztokholmie i Uppsali.

W 2009 i 2010 roku Ikken pracował jako dziennikarz-freelancer dla radia i kilku gazet. Sveriges Radio potwierdza, że mężczyzna o takim imieniu faktycznie przez sześć tygodni był u nich stażystą. Zajmował się wówczas lokalnymi sprawami w Goterborgu. Według jego kolegów mężczyzna interesował się krajami trzeciego świata, głównie Algierią i Marokiem.

W 2009 roku Ikken dostał nagrodę Komisji Europejskiej "Razem przeciw dyskryminacji" za swój artykuł o imigrantach w magazynie "Folket i Bild". Reportaż opowiadał o osobach ubiegających się o azyl, które nie miały dostępu do opieki medycznej.

W czwartek Massip Farid Ikken zaatakował młotkiem policjantów nieopodal katedry Notre Dame. Jeden z oficerów został ranny. Sam napastnik został szybko postrzelony. Według agencji AFP, 40-latek podczas ataku krzyczał: "To za Syrię". Miał też oznajmić, że jest "żołnierzem kalifatu".

Atak na policjantów w wykonaniu Ikkena była zaskoczeniem dla jego bliskich. To takie trudne do zrozumienia. Nie był w ogóle religijny, kiedy z nim mieszkałem - mówi jego przyjaciel ze Szwecji. Według innego znajomego, 40-latek miał "duży szacunek dla wymiaru sprawiedliwości i policji".

To nie pierwszy raz, kiedy Szwecja pojawia się w śledztwach związanych z terroryzmem w Europie. W areszcie w Brukseli pozostaje wciąż Osama Krayem, mężczyzna urodzony w szwedzkim Malmo, który jest powiązany z siatką terrorystyczną, odpowiedzialną za ataki w Paryżu i Brukseli.  Oprócz tego jeden z organizatorów tych fatalnych zamachów, Algierczyk Mohamed Aziz Belkaid, żył przez pewien czas w Sztokholmie. 

(az)