Amerykański sąd wojskowy skazał na 40 lat więzienia 24-letniego Omara Khadra za zabicie w Afganistanie żołnierza USA. Osiem lat temu został on schwytany i uwięziony w bazie Guantanamo. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że Khadr, który ma kanadyjskie obywatelstwo, znacznie szybciej odzyska wolność.

Według kanadyjskich mediów, już w przyszłym roku zostanie przekazany Kanadzie, gdzie prawdopodobnie spędzi w więzieniu kolejnych siedem lat. Omar Khadr, syn obywatela Egiptu, urodził się w Toronto. Był nastoletnim członkiem Al-Kaidy i walczył w Afganistanie.

W 2002 roku podczas ataku amerykańskich komandosów zabił żołnierza USA. W wieku 15 lat trafił do Guantanamo. Był tam więziony ponad 8 lat. Jego proces rozpoczął się w sierpniu. Khadr był pierwszym więźniem, który stanął przed sądem wojskowym w Guantanamo za prezydentury Baracka Obamy. Obrona starała się przekonać sąd, że Khadr sam jest ofiarą i do udziału w wojnie zmusiła go rodzina, która ma bliskie powiązania z Osamą bin Ladenem. Khadr przyznał się do winy.

Według ONZ i organizacji praw człowieka, jego proces stał się groźnym precedensem w sądzeniu dzieci-żołnierzy na całym świecie. Od zakończenia II wojny światowej żadne dziecko nie było sądzone za zbrodnie wojenne.