Uczennice z Arabii Saudyjskiej będą mogły uprawiać sport na lekcjach wychowania fizycznego w prywatnych szkołach. Ta rewolucyjna decyzja została ogłoszona przez ministra edukacji. Do tej pory wszelka aktywność fizyczna w szkołach była zarezerwowana dla chłopców.

Nowe regulacje dotyczące zajęć z wychowania fizycznego opisują starannie, w jaki sposób dziewczynki mogą uprawiać sport. W przepisach zawarto informacje, że powinny ubierać się skromnie oraz mieć niezbędne i odpowiednie wyposażenie. Ich trening mają nadzorować nauczycielki.

Mimo że jest to pierwsza tego typu decyzja w Arabii Saudyjskiej, niektórzy Saudyjczycy nie traktują jej jako przełomowej. To nic takiego - komentował saudyjski bloger Eman al Nafan, cytowany przez CNN. Prywatne szkoły już teraz mają specjalny program wychowania fizycznego i rząd wie o tym - napisał. Zaznaczył jednak, że tego typu rozporządzenie oznacza, że pojawiła się szansa, iż w przyszłości ćwiczyć będą mogły także uczennice państwowych szkół.

Obecna decyzja ministerstwa jest niewątpliwie następstwem wystawienia kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W konserwatywnej Arabii Saudyjskiej kobiety nadal nie mogą jednak prowadzić samochodu, głosować czy pracować w urzędach państwowych. Zabronione jest również zawieranie przez nie ślubów, opuszczanie kraju, chodzenie do szkoły i zakładanie kont bankowych bez zgody męskiego członka rodziny.