Na dożywocie został skazany mężczyzna, który w ub.r. zaatakował mieczem uczniów w szkole w Kuopio na południu Finlandii; w ataku zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych. To czyn dokonany "ze szczególną brutalnością i okrucieństwem" - orzekł w piątek sąd rejonowy.

26-letni mężczyzna, który jesienią zeszłego roku wtargnął z bronią sieczną do jednej z klas w szkole zawodowej w Kuopio, został skazany za morderstwo oraz próbę zabicia około 20 osób. Według sądu był wówczas poczytalny.

Sąd w Kuopio podkreślił, że wpływ na wyrok miały też zeznania uczestników zdarzenia, potwierdzające "siłę, liczbę oraz wielostopniowość ciosów zadanych mieczem", a także przytoczone przez świadków opisy "pogardliwego i bezdusznego zachowania" sprawcy.

Ofiarą śmiertelną ataku była uczennica pochodząca z Ukrainy. Dziewięć osób - uczniowie oraz nauczyciele - zostało rannych. Część z nich doznała ciężkich, trwałych obrażeń ciała. Napastnik, który był także słuchaczem szkoły, został postrzelony w trakcie akcji policyjnej.

Podczas procesu sądowego - relacjonowała lokalna prasa - sprawca przyznał, że "chciał zabić jak najwięcej osób". Planował także użyć broni palnej, ale jej nabycie okazało się "zbyt kłopotliwe". Uczniowie opowiadali też, że "wpadli w panikę i myśleli, że wkrótce umrą, nie mogąc szybko wydostać się z ciasnej klasy".

Wyrok nie jest prawomocny, a obrona rozważa złożenie apelacji.