RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Memoriał uznany za "zagranicznego agenta"

Publikacja: Piątek, 12 września (18:25) Aktualizacja: Piątek, 12 września (18:00)

Moskiewski Sąd Miejski potwierdził decyzję tamtejszej prokuratury ws. stowarzyszenia Memoriał. Według rosyjskich śledczych, organizacja musi zarejestrować się w Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w charakterze "zagranicznego agenta".

W maju - skargę Memoriału na decyzję prokuratury odrzucił Sąd Rejonowy w Moskwie. Piątkowe orzeczenie sądu apelacyjnego oznacza, że decyzja prokuratury jest prawomocna i ma wejść w życie. Z kolei w kwietniu rosyjski Sąd Konstytucyjny orzekł, że ustawa o organizacjach pozarządowych (NGO), które otrzymują środki z zagranicy, jest zgodna z konstytucją. Dokument wymusza na stowarzyszeniach rejestrowanie się jako "zagraniczni agenci". Memoriał odmawia takiej rejestracji tłumacząc, że takie stwierdzenie uderza w reputację stowarzyszenia. Podkreśla, że nie uważa się za "zagranicznego agenta".

Podczas piątkowej rozprawy w sądzie przedstawiciele Memoriału nie zaprzeczali, że otrzymują granty z zagranicy. Kategorycznie odrzucali jednak tezę prokuratury, że stowarzyszenie zajmuje się działalnością polityczną.

Memoriał jest jedną z najbardziej cenionych organizacji pozarządowych w Rosji. Od 25 lat broni praw człowieka, oraz dokumentuje stalinowskie zbrodnie. Za swoją walkę o ujawnienie prawdy o Katyniu stowarzyszenie w grudniu 2012 roku zostało uhonorowane przez ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego nagrodą "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej).

Memoriał jest też laureatem Nagrody Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski.

Źródło: RMF FM/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: