Bill Gates zrezygnował z zasiadania w zarządzie Microsoftu w związku z ujawnieniem jego romansu z pracownicą firmy - twierdzą amerykańskie media. Rzecznik miliardera zaprzecza.

Amerykańskie media informują, że założyciel Microsoft miał wieloletni romans z pracownicą firmy. Według nich to był powód rezygnacji Gatesa w ubiegłym roku z członkostwa w zarządzie firmy. Sam zarząd dla zbadania sprawy wynajął kancelarię prawniczą.

"Podczas badania, niektórzy członkowie zarządu zdecydowali, że nie jest już odpowiednie, aby pan Gates zasiadał jako dyrektor w firmie, którą założył i prowadził przez dziesięciolecia. (...) Pan Gates zrezygnował zanim dochodzenie zarządu zostało zakończone" - pisał "Wall Street Journal". Dodał, że o związku powiadomiła niewymieniona z nazwiska pracownica.

Sugestii o przedstawionym w mediach powodzie odejścia miliardera z zarządu zaprzeczył jego rzecznik.

Niemal 20 lat temu miał miejsce romans, który zakończył się polubownie. Decyzja Billa o przejściu z zarządu nie była w żaden sposób związana ze sprawą. W istocie wyraził pragnienie poświęcenia więcej czasu na filantropię - przekonywał rzecznik.

"New York Times" podał, powołując się na niezidentyfikowane źródła, że "przy co najmniej kilku okazjach, Gates miał pozasłużbowe związki z niewymienionymi z nazwisk kobietami, które pracowały dla niego w Microsofcie i Fundacji Billa i Melindy Gatesów".

Jest wielce rozczarowujące, że opublikowano tak wiele nieprawdy na temat przyczyn i okoliczności w czasie rozwodu Billa Gates - argumentował jego rzecznik, określając też jako fałszywe informacje o złym traktowaniu przez niego pracowników.

Z kolei tabloid "Daily Beast" wystąpił z rewelacjami jakoby skazany m.in. za pedofilię Jeffrey Epstein, który popełnił w więzieniu samobójstwo, doradzał niegdyś Gatesowi, jak zakończyć małżeństwo z żoną Melindą.

Także ten zarzut wywołał natychmiastową reakcję rzecznika Gatesa.

Bill nigdy nie otrzymał ani nie zabiegał u Epsteina o osobiste porady jakiegokolwiek rodzaju, czy to dotyczące małżeństwa czy czegokolwiek innego. Bill nigdy nie skarżył się na Melindę ani na swoje małżeństwo Epsteinowi - przekonywał rzecznik, dodając, że Gates nigdy też nie rozmawiał o jego ewentualnym zaangażowaniu w fundację.

Gates jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Według rankingu Bloomberg Billionaires Index wartość jego majątku netto wynosi obecnie 144 miliardy dolarów.

Bill i Melinda Gates poinformowali na początku maja o planach rozwodu. Są małżeństwem od 27 lat.

"Po głębokim namyśle oraz pracy nad naszym związkiem zadecydowaliśmy się zakończyć nasze małżeństwo" - powiadomili m.in. w mediach społecznościowych.