Seria krwawych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Paryska prokuratura podała, że zabitych zostało pięciu zamachowców. Według prokuratury, w sześciu zamachach mogło zginąć nawet 140 osób. We Francji wprowadzono stan wyjątkowy. Wydarzenia w stolicy Francji śledzimy w relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Do wybuchów doszło w pobliżu Stade de France, gdzie odbywał się mecz towarzyski Francja-Niemcy; w sali koncertowej Bataclan, gdzie napastnicy przetrzymywali zakładników, miała miejsce strzelanina. W co najmniej czterech innych miejscach X i XI dzielnicy Paryża także doszło do strzelaniny.

06:04

Wg MSZ wśród ofiar ataku terrorystycznego nie ma Polaków. Kondolencje złożyli prezydent Andrzej Duda i desygnowana na premiera Beata Szydło.

05:49

Prefekt paryskiej policji powiedział, że wszyscy zamachowcy prawdopodobnie zginęli. Według najnowszych informacji ujawnionych przez prokuraturę zginęło 8 zamachowców, w tym siedmiu w wyniku samobójczych detonacji ładunków wybuchowych.

05:00

Zespół U2 odwołuje koncert w Paryżu z powodu serii zamachów terrorystycznych i wprowadzonego po nich stanu wyjątkowego.

04:29

Według agencji AFP rannych jest co najmniej 200 osób. 80 z nich jest w stanie ciężkim.

03:54

Paryska policja podała, że w sali Bataclan, gdzie napastnicy dokonali rzezi około setki zakładników,  zginęło czterech napastników, w tym trzech - detonując pasy z ładunkami wybuchowymi.

03:38

CNN informuje o nawet 150 ofiarach zamachów

03:20

 AFP: 4 osoby zabite, w tym na pewno trzech terrorystów, na Stade de France

03:15

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego potępiła jako "odrażające i nikczemne" skoordynowane ataki terrorystyczne, do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu.

03:12

Budynki publiczne w Paryżu będą zamknięte w sobotę. Mi.n. szkoły, muzea, hale sportowe, biblioteki

03:02

Kolorami francuskiej flagi podświetlono także Empire State Building


03:00

Prezydent Francji Francois Hollande w swoim wystąpieniu przed salą koncertową Bataclan w Paryżu, gdzie zginęło ok. 100 osób, zapowiedział "bezlitosną walkę" z terrorystami.

02:50

Jeden z paryskich zamachowców mówił o francuskiej interwencji w Syrii - pisze agencja AFP, powołując się na słowa świadka jednego z ataków.

02:45

World Trade Center we francuskich barwach


02:43

Rada Bezpieczeństwa ONZ w wydanym w piątek oświadczeniu potępiła "barbarzyńskie i tchórzliwe ataki terrorystyczne" w Paryżu.

02:38

Prokuratura paryska: 4 policjantów zginęło w szturmie na salę koncertową Bataclan

02:32

Paryska prokuratura podała, że w związku z serią zamachów terrorystycznych Paryżu zabitych zostało pięciu zamachowców.

Polski MSZ zaleca również wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i nawiązanie kontaktu z przewoźnikiem w celu potwierdzenia ew. możliwości odbycia podróży.

02:30

Stan wyjątkowy wprowadzony w związku z zamachami w Paryżu pozwala francuskim władzom na wstrzymanie ruchu osób oraz pojazdów w określonym czasie i miejscu. Daje także możliwość wyznaczenia specjalnie chronionych stref bezpieczeństwa, gdzie ruch osób poddaje się kontroli. Dodatkowo policja może przeprowadzać w domach rewizje nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

02:25

Płonie obóz dla uchodźców w Calais - podał przebywający na miejscu Tomasz Sekielski z TVP. Jak podkreślił, nie ma pewności, że to celowe podpalenie mające związek z tragicznymi wydarzeniami w Paryżu.

02:24

Paryska policja apeluje do świadków ataków terrorystycznych o kontakt pod nr: 0177720614 / 0177720616 / 0177720617 - podała ambasada RP w Paryżu. W razie zagrożenia polscu obywatele mogą schronić się na terenie placówki.

02:20

Zobaczcie film nakręcony przez polską dziennikarkę w pobliżu sali koncertowej Bataclan.

02:15

Ambasada RP w Paryżu pozostaje w stałym kontakcie z paryską Prefekturą Policji; nadal NIE MA informacji, że wśród ofiar i rannych są Polacy.

02:13

Po serii zamachów Paryżu, Belgia wprowadziła kontrole graniczne w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym z Francją

02:12

Przypominamy wystąpienie francuskiego prezydenta, który wprowadził stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

02:11

Prezydent Francji Francois Hollande w swoim wystąpieniu przed salą koncertową Bataclan zapowiedział "bezlitosną walkę" z terrorystami.

02:05

 Podobnie będą wyglądały w weekend okładki dzienników na całym świecie

01:59

Francuskie media nie wykluczają, powołując się na zeznania świadków, że to właśnie trzej zamachowcy z Bataclan mogli wcześniej ostrzelać przypadkowych przechodniów w dwóch dzielnicach Paryża.

01:56

W czasie szturmu policji na salę koncertową Bataclan w Paryżu zabito trzech zamachowców - podają źródła policyjne.

01:55

Prezydent Francois Hollande w towarzystwie ministrów udał się do sali koncertowej Bataclan

01:54

Według różnych źródeł, w zamachach w Paryżu zginęło od 112 do 200 osób - informuje korespondent RMF FM Marek Gładysz.

01:52

"Lotniska nadal funkcjonują. Transport lotniczy i kolejowy będzie zapewniony" - podaje francuskie MSZ.

01:50

Kolejny film przedstawiający dramatyczne wydarzenia w Paryżu

01:34

100 osób zginęło w sali koncertowej Bataclan, a 40 w innych miejscach Paryża - podaje agencja Reutera powołując się na paryskie władze.

01:33

CNN publikuje film pokazujący moment szturmu na salę koncertową Bataclan.

01:32

Terroryści, którzy napadli na salę koncertową Bataclan w Paryżu i wzięli tam zakładników, wznosili okrzyki "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki") - wynika z relacji świadków.

01:30

Zupełnie nieświadomie wracałem z koncertu, aż tu nagle słyszę przez megafony na stacjach metra, że kolejne linie są zamknięte. Syreny wyły, ludzie gdzieś biegli, przejeżdżały ambulanse. Nieliczni komentatorzy mówią, że jest to kolejna bitwa w wojnie, którą wypowiedział Europie radykalny islam - mówi w rozmowie z RMF FM byly dziennikarz BBC i znany publicysta, Ludwik Lewin.

01:28

Siedziałem w knajpie w pobliżu miejsca, gdzie doszło do jednego z ataków. Widziałem reakcje ludzi, którzy nagle zaczęli czytać wiadomości w telefonach. Było duże zaniepokojenie. Wszędzie wokół zaczęły jeździć karetki... Paryżanie są zszokowani. Jestem z przyjaciółmi i oni są wstrząśnięci. Skala jest tak wielka, że trudno to sobie wyobrazić - powiedział nam Piotr Wójcik, polski fotoreporter przebywający w Paryżu. 

01:24

Ambasada RP w Paryżu pozostaje w kontakcie z odpowiednimi władzami francuskimi. Informacje o charakterze konsularnym w związku z zamachami przekazywane są na kanale twitterowym @PLenFrance. W sytuacjach nagłych wymagających interwencji lub pomocy konsularnej należy zwracać się do konsula dyżurnego w Paryżu: +33680580220 - informuje MSZ

01:17

Około 100 zabitych w sali koncertowej Bataclan w Paryżu - podają źródła policyjne.

01:13

W związku z zamachami w Paryżu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że NATO jednoczy się z Francją w walce z terroryzmem, który "nigdy nie pokona demokracji".

01:11

Kilkadziesiąt osób zabitych w sali koncertowej Bataclan w Paryżu podaje AFP.

01:10

Kolejny film pokazujący wydarzenia we Francji

01:06

W związku z serią zamachów terrorystycznych w Paryżu prezydent Francois Hollande odwołał wyjazd w niedzielę na szczyt G20 do Antalyi w Turcji - podał Pałac Elizejski. Francja będzie na tym spotkaniu reprezentowana przez dwóch ministrów.

00:57

Koniec szturmu na salę koncertową Bataclan. Dwóch napastników nie żyje - podaje agencja Reutera. W środku znaleziono wiele ciał zakładników.

00;56

Rosja potępiła serię "odrażających zamachów" i "nieludzkie zabójstwa" w Paryżu i wyraziła gotowość niesienia wszelkiej pomocy w śledztwie dotyczącym tych "terrorystycznych zbrodni" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

00:53

W związku z sytuacją we Francji Fakty RMF FM nadajemy co pół godziny. Serwisy w całości są poświęcone tragedii w Paryżu.

00:49

Ze względu na serię zamachów w Paryżu niemiecka drużyna piłkarska ponad półtorej godziny po zakończeniu meczu nadal przebywa na stadionie - podała agencja dpa.

Piłkarze, trener reprezentacji Joachim Loew, opiekunowie kadry oraz dziennikarze znajdują się nadal w szatni w podziemiach stadionu Stade de France.

00:44

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi nazwali barbarzyństwem serię ataków terrorystycznych w Paryżu. Na sobotę w Rzymie zwołano nadzwyczajne posiedzenie włoskiego komitetu bezpieczeństwa.

00:38

AFP podaje, że policja szturmuje salę koncertową, gdzie przetrzymywani są zakładnicy.

00:35

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jest głęboko wstrząśnięta zamachami, do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu.  Niemiecki rząd jest stałym kontakcie z władzami Francji.

00:33

Biały Dom opublikował na Twitterze wystąpienie Baracka Obamy ws. ataków w Paryżu

00:31

Pięć eksplozji i strzały z broni automatycznej w pobliżu sali koncertowej Bataclan w Paryżu, gdzie przetrzymywani są zakładnicy.

00:30

W związku z zamachami w Paryżu zamknięto kursowanie linii metra - podał zarząd komunikacji miejskiej RATP.

00:30

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał na Twitterze, że jest "w głębokim szoku" w związku z zamachami w Paryżu, w wyniku których zginęło co najmniej 40 osób. W imieniu całej UE wyraził także "całkowitą solidarność z obywatelami Francji".

00:29

Polaków przebywających we Francji wzywamy, by stosowali się do zaleceń władz. Kontakt do konsula dyżurnego w Paryżu: 0033680580220 - napisał na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

00:27

Sprzeczne informacje dochodzą z Paryża o liczbie zakładników wziętych przez terrorystów w sali koncertowej. Niektórzy mówią o 100, a inni o kilkuset osobach.

00:25

00:21

Marek Biernacki: Nie ma podwyższonego zagrożenia w Polsce, służby specjalne monitorują sytuację we Francji.

00:18

Sprawcą jednego z ataków nieopodal paryskiego Stade de France był zamachowiec samobójca - poinformowała agencja AFP.

00:17

Na razie nie mamy informacji o ofiarach polskiej narodowości - podaje MSZ. Po krwawych zamach w Paryżu nasza ambasada apeluje do rodaków o pozostanie w domu i współpracę z lokalnymi władzami.

00:15

Smutek, żal i gniew. Wyrazy współczucia Francuzów, zwłaszcza Rodzin które straciły najbliższych. Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

00:13

W związku z zamachami w Paryżu policja zaleciła wszystkim mieszkańcom pozostanie w domach i wychodzenie na ulice wyłącznie w razie konieczności. Wcześniej podobne zalecenie wydały władze miejskie stolicy Francji.

00:07

W związku z zamachami w Paryżu Hollande zażądał wsparcia wojskowego w celu zapobieżenia kolejnym atakom

00:04

Po serii zamachów w Paryżu we Włoszech natychmiast zwiększono środki bezpieczeństwa- podała agencja Ansa. W całych Włoszech zwiększone zostały kontrole i monitoring w miejscach o znaczeniu strategicznym.

00:03

Śledztwem w sprawie seryjnych ataków w Paryżu zajęła się prokuratura ds. terroryzmu - poinformowała agencja AFP.

00:02

Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem - powiedział Barack Obama.

00:01

Prezydent USA Barack Obama określił zamachy w Paryżu "okropną próbą terroryzowania niewinnych ludzi". To atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy - powiedział w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu.

23:59

Eksplozje przy paryskim stadionie to efekt samobójczych zamachów bombowych - podają nadsekwańskie media. Wg niektórych świadków, napastnicy, którzy otworzyli ogień w innym miejscu, krzyczeli "Allah jest wielki" i twierdzili, że biorą odwet za francuskie ataki w Syrii. Na razie nie wiadomo, ile osób brało udział w atakach.

23:55

W sieci pojawiają się pierwsze nagrania wideo z Paryża. Poniższe pochodzi sprzed sali Bataclan.

23:53

Centrum Antyterrorystyczne ABW analizuje sytuacje. W tej chwili nie ma przesłanek do nadzwyczajnych działań - usłyszał nasz reporter Grzegorz Kwolek od rzecznika Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po serii zamachów w Paryżu.

23:52

Strzelanina w centrum handlowym i stacji metra Les Halles w Paryżu - podaje radio Europe 1.

23:49

Paryskie władze poprosiły na Twitterze mieszkańców francuskiej stolicy o pozostanie w domach.

23:45

Ok. północy odbędzie się nadzwyczajne spotkanie rady ministrów - poinformowała agencja AFP, powołując się kancelarię prezydenta Francji.

23:44

Ambasada RP we Francji poinformowała na Twitterze, że sprawdza, czy wśród ofiar są polscy obywatele.

23:40

Jestem zszokowany wydarzeniami w Paryżu. Nasze myśli i modlitwy są z Francuzami. Zrobimy wszystko, co możemy, by pomóc - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

23:37

Po meczu Francja - Niemcy część kibiców pozostała na paryskim stadionie, obawiając się go opuścić. Sporo zeszło z trybun na murawę. Piłkarze reprezentacji Francji zatrzymali się w tunelu prowadzącym do szatni i z niedowierzaniem spoglądali na telebim, na którym pojawiały się informacje dotyczące zamachów.

Kilka godzin wcześniej hotel, w którym zatrzymali się niemieccy piłkarze, był ewakuowany z powodu alarmu bombowego. Pracownicy hotelu podali, że w piątek rano otrzymali anonimowy telefon z informacją o bombie.

23:35

Z powodu ataków w Paryżu MSW Francji wraz z prezydentem Francois Hollandem, premier Manuelem Vallsem i szefem MSW Bernardem Cazeneuve stworzyli specjalny sztab kryzysowy - podała agencja AFP, powołując się na źródła rządowe.

23:33

Amerykańskie media zwracają uwagę, że atak w Paryżu jest bardzo dobrze skoordynowany i zaplanowany. To nie jest zamach samotnego wilka i musi za tym stać duża organizacja terrorystyczna ze sporym zapleczem finansowym. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że chodzi o ludzi powiązanych z tzw. Państwem Islamskim.

23:26

Agencje publikują pierwsze zdjęcia z Paryża

23:23

23:20

W sali koncertowej Bataclan napastnicy przetrzymują ok. 100 zakładników.

23:19


Agencje podają, że w sali koncertowej Bataclan, gdzie wzięto zakładników odbywał się koncert rockowej grupy Eagles of Death Metal. W pewnym momencie napastnik lub napastnicy oddali strzały w powietrze.

23:11


23:09


Na razie nieznana jest dokładna liczba incydentów w Paryżu. Policja informowała o "co najmniej trzech strzelaninach".


23:01

Agencja AP, powołując się na źródła policyjne, podaje nowy bilans ataków.

22:58

W USA pojawią się sugestie, że za zamachem w Paryżu mogą stać ludzie sympatyzujący z Państwem Islamskim - donosi nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski. Wywiad miał informacje, że ISIS chce dokonać zamachów w różnych miejscach na świecie.

22:57

Co najmniej dwie strzelaniny wybuchły w dwóch różnych dzielnicach Paryża. Według świadków nieznani sprawcy otworzyli ogień z karabinów automatycznych. Według informacji - które również są jeszcze niepotwierdzone - nieznani sprawcy wzięli również zakładników w paryskiej sali koncertowej "Bataclan". Media donoszą, że do Paryża podążają dodatkowe jednostki antyterrorystów. Chodzi więc o wiele przeprowadzonych w tym samym czasie ataków - prawdopodobnie ataki terrorystyczne.

22:55

We Francji zapanował chaos informacyjny - donosi nasz korespondent Marek Gładysz.  Według świadków, było wiele eksplozji koło stadionu Francji. Rozgrywano tam mecz Francja-Niemcy. Był na nim prezydent Hollande, który - według nieoficjalnych źródeł, został ewakuowany. Niektóre media twierdza, ze wybuchały granaty.

22:45

Nasi dziennikarze zbierają doniesienia o sytuacji w Paryżu. Będziemy je przedstawiać w faktach o 23.