Z okazji świętego miesiąca muzułmanów, ramadanu, izraelskie lotnictwo zrzuciło na dwa największe miasta Zachodniego Brzegu Jordanu lizaki, do których dołączono ulotki z "antyhamasowskim" przesłaniem - poinformowała telewizja Al-Arabija.

Zniszczono zabytkowy meczet. „Głupi akt”

Ubolewanie z powodu zniszczenia zabytkowego meczetu w Kruszynianach wyrazili wojewoda podlaski Maciej Żywno i starosta sokólski Franciszek Budrowski. W nocy nieznani sprawcy namalowali sprayem gryzmoły i rysunki na ścianie świątyni oraz na płytach nagrobnych w starej i nowej części tamtejszego... czytaj więcej

Szczęśliwego ramadanu. Trochę słodyczy po tym jak Hamas doprowadził do tego, że życie na Zachodnim Brzegu stało się gorzkie - napisano na ulotkach dołączonych do lizaków. Słodycze zrzucono w niedzielę rano na ulice Nablusu i Ramallah - informowały palestyńskie media cytowane przez Al-Arabiję.

Palestyńska agencja prasowa Ma'an oceniła izraelskie działanie jako "kolejną próbę podburzenia palestyńskiej opinii publicznej przeciwko Hamasowi", który rządzi w Strefie Gazy. Podkreślano też, że Izrael w ten sposób prowadzi wojnę psychologiczną i przypomniano, że podobne działania Izraelczycy przeprowadzili kilka dni temu.

W czwartek podczas wojskowej operacji w Nablusie izraelskie siły rozrzucały na ulicach paczki zapałek z napisem "Uwaga! Hamas podpala Zachodni Brzeg" - cytuje agencję Ma'an telewizja Al-Arabija.

W ciągu ostatnich tygodni Izrael wprowadził duże siły na Zachodni Brzeg w ramach operacji poszukiwania trzech uprowadzonych nastolatków. Działania wojska doprowadziły do śmierci siedmiu palestyńskich cywilów i zatrzymania prawie 600 osób - podkreśla Al-Arabija. Dotychczas nie odnaleziono porwanych chłopców. Izrael winą za ich uprowadzenie obarcza radykalne ugrupowanie Hamas, które w przeszłości wielokrotnie nawoływało do zlikwidowania państwa żydowskiego.

Ramadan bierze swą nazwę od pierwszych wersetów Koranu, które zostały objawione Mahometowi przeszło 1400 lat temu. W czasie ramadanu obowiązuje całkowity post, którego nie muszą przestrzegać jedynie dzieci, starcy, chorzy, kobiety w ciąży i matki karmiące. Od wschodu do zachodu wierni są zobowiązani do modłów i dobrych uczynków, a także do abstynencji seksualnej.

W tym roku miesiąc postu rozpoczął się 28 czerwca i potrwa do 27 lipca.

(jad)