Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox przez dwie godziny rozmawiali z przebywającą w szpitalu byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. "Kwaśniewski i Cox opuścili szpital Tymoszenko w milczeniu" - relacjonowali dziennikarze agencji Interfax-Ukraina.

Wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę odwiedzili Tymoszenko w Charkowie, gdzie trafiła z powodu problemów z kręgosłupem. Wcześniej Kwaśniewski i Cox spędzili dwa dni w Kijowie. Tam rozmawiali o sprawie byłej premier z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, kierownictwem Rady Najwyższej (parlamentu) oraz szefami klubów parlamentarnych.

Uwolnienia Tymoszenko domaga się Unia Europejska, która traktuje jej wyrok siedmiu lat więzienia jako symbol wybiórczego sądownictwa stosowanego na Ukrainie wobec przeciwników politycznych.

Ukraińska opozycja twierdzi, że zgadza się na uchwalenie jakiegokolwiek aktu prawnego, który pozwoli byłej premier na wyjazd z kraju. Sama zainteresowana - choć wcześniej domagała się pełnej rehabilitacji prawnej - także zgadza się na rozwiązanie polegające wyłącznie na jej wyjeździe z Ukrainy na leczenie w Niemczech.