Wojskowa rewolucja w Korei Północnej. Dowódca północnokoreańskiej armii wicemarszałek Ri Jong Ho "został odwołany z funkcji z powodu choroby" - podała rządowa agencja prasowa Korei Północnej KCNA. Wicemarszałek był do tej pory jedną z głównych postaci północnokoreańskiego reżimu Kim Dzong Una

W czasie posiedzenia biura politycznego Partii Pracy Korei (PPK) postanowiono pozbawić Ri Jong Ho wszelkich urzędów. Jak podała agencja KCNA, chodzi o stanowiska "członka prezydium biura politycznego, członka biura politycznego, członka biura politycznego komitetu centralnego PPK i wiceprzewodniczącego centralnej komisji wojskowej".

To dość rzadki przypadek, że Korea niezwłocznie i publicznie ogłasza wyniki wczorajszego posiedzenia. Będziemy to monitorować - mówi rzecznik południowokoreańskiego ministra do spraw połączenia obu Korei - część komentatorów politycznych uważa, że to kolejny dowód na to, że następca Kim Dzong Ila - młody przywódca Kim Dzong Un, zaczyna zmieniać Koreę od środka.

Zdaniem części analityków młody przywódca może poprowadzić kraj w nowym kierunku. Inni uważają jednak, że nielegalne próby rakietowe przeprowadzone przez Koreę Płn. w kwietniu tego roku są dowodem głębszej izolacji kraju na arenie międzynarodowej.

Jeden ze współtwórców reżimu

Wicemarszałek Ri to jedna z głównych postaci północnokoreańskiego reżimu. Stanął na czele sztabu generalnego w 2009 roku. Niedawno widziano go w towarzystwie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una przy okazji obchodów 18. rocznicy śmierci założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Ir Sena.