Uderzenie włoskiej policji w kalabryjską mafię - 'Ndranghetę. W okolicach Mediolanu aresztowano 37 domniemanych mafiosów, należących do tej coraz aktywniejszej także na północy Włoch organizacji przestępczej.

Zatrzymanym zarzuca się nielegalne posiadanie broni, lichwę oraz wymuszenia - podała agencja ANSA. Policja wpadła na trop grupy przestępczej działającej w okolicach Mediolanu dzięki wcześniejszym operacjom antymafijnym na terenie Lombardii. Pozwoliły one na lepsze poznanie struktur mafijnych na północy Włoch.

W Mediolanie doszło tymczasem do zabójstwa dokonanego - jak pisze agencja Reutera - w "mafijnym stylu". 43-letni przedsiębiorca i jego 21-letnia przyjaciółka zostali zastrzeleni wczoraj wieczorem na ulicy w centrum miasta przez poruszających się na skuterze zamaskowanych napastników. Według policji, motywy zbrodni na razie nie są znane.

Za bastiony mafii uważane były dotychczas biedniejsze regiony na południu Włoch, takie jak Sycylia, Neapol czy Kalabria. Od kilku lat daje się jednak zauważyć wzmożoną aktywność pochodzących z Kalabrii gangsterów na lepiej rozwiniętej gospodarczo i zasobniejszej północy kraju.