​Komisja Europejska jest gotowa złożyć skargę na Rosję do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie embarga na unijną wieprzowinę. Jak ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, najwcześniej mogłoby to nastąpić 9 kwietnia, bo wówczas w WTO zbierze się odpowiedni komitet.

Wczorajsze rozmowy Komisji Europejskiej z Rosją prowadzone w Genewie w sprawie zniesienia embarga znowu zakończyły się kompletnym fiaskiem. Rosjanie powiedzieli, że "nie odpuszczą", bo spodziewają się, że w maju afrykański pomór świń jeszcze bardziej rozprzestrzeni się na terenie Unii Europejskiej - powiedział urzędnik KE.

Komisja Europejska ma mocne argumenty, żeby iść ze skargą do WTO - zapewniał natomiast unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht pytany przez naszą korespondentkę. Nie mamy przeszkód prawnych. Musimy się tylko zdecydować, w którym momencie już nie negocjujemy z Rosją, tylko składamy skargę - mówił komisarz. Ta choroba przyszła z Rosji i tam występuje, a nie u nas, wbrew temu, co mówią Rosjanie. I nawet jeżeli są rzadkie przypadki w strefach przygranicznych - w Polsce i na Litwie, to dlatego, że występuje ona w Rosji - tłumaczył.

De Gucht przyznał, że procedura w ramach WTO może potrwać do 1,5 roku zanim zapadnie wyrok. A to dla polskich producentów byłoby katastrofą.

29 stycznia Rosja wprowadziło embargo na unijna wieprzowinę. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików.

(MRod)