Komisja Europejska przywołuje do porządku kraje, które - tak jak Dania, Holandia i Francja - poza jej plecami negocjują z Rosją warunki zniesienie embarga na unijną wieprzowinę. Takie działania skrytykował także polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba skrytykował działania Francji, Holandii i Danii, które dogadują się z Moskwą za plecami Komisji Europejskiej kosztem Polski w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na wieprzowinę. Dziennikarka RMF FM ujawniła, że Rosjanie umieścili w internecie nagranie wideo... czytaj więcej

Jak się dowiedziała dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon unijny komisarz Tonio Borg apeluje, żeby kraje UE powstrzymały się od oddzielnego negocjowania z Rosją warunków zniesienia rosyjskiego embarga na wieprzowinę. Borg ma wysłać w tej sprawie list do ministrów rolnictwa krajów Unii. W liście ma znaleźć się wezwanie do przestrzegania "obowiązków wynikających z reguł wewnętrznego rynku".

Trudno powiedzieć, czy ten apel poskutkuje, bo jak się dowiedziała dziennikarka RMF FM, Duńczycy już oficjalnie zapowiedzieli, że jeżeli Bruksela szybko nie załatwi z Rosją zniesienia embarga, to oni będą zawierać z Moskwą oddzielne porozumienie. Argumentują, że już ponoszą zbyt duże straty.

Wcześniej minister rolnictwa Stanisław Kalemba przyznał, że publikacja przez Rosjan w internecie filmu z poufnych negocjacji z przedstawicielami tych trzech krajów, to próba podzielenia państw Unii i osłabienia pozycji negocjacyjnej Komisji.

Kalemba powiedział, że w pewnym sensie dobrze się jednak stało, że film został upubliczniony "bo dzięki temu odkrywa się te państwa Unii, które chcą grać na własną rękę". Przypomniał, że nie stwierdzono ani jednego przypadku afrykańskiego pomoru wśród trzody chlewnej. Jedyne przypadki dotyczą dzików.