Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o referendum w sprawie komercjalizacji publicznej służby zdrowia i prywatyzacji przedsiębiorstw z sektorów strategicznych dla Polski. Na początku czerwca PiS rozpoczęło obywatelską akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie szpitali.

Leczenie pacjentów nie może być przedsięwzięciem, którego celem jest zysk, to jest specyficzna dziedzina, która prawom rynkowym się nie poddaje - podkreślił Kaczyński w chwilę po podpisaniu wniosku. W każdym słowniku można przeczytać, że komercjalizacja jest wstępem do prywatyzacji (...). Nie ma powodu sądzić, że w Polsce będzie inaczej. A już komercjalizacja poddaje szpitale prawom rynku - dodał.

Zdaniem PiS, ustawa o działalności leczniczej, którą 10 maja tego roku podpisał prezydent Bronisław Komorowski, spowoduje, że samorządy będą dążyć do przekształcania szpitali publicznych w spółki prawa handlowego. Według autorów wniosku, najpierw komercjalizacja, a później prywatyzacja państwowej służby zdrowia ograniczy dostęp do części usług medycznych.

Jeśli kogoś trzeba leczyć za bardzo wysokie sumy, to z punktu widzenia rynkowego to nie ma sensu, ale z punktu widzenia celu służby zdrowia - jeżeli takie leczenie przynosi szanse na to, żeby zdrowie powróciło albo przynajmniej życie zostało przedłużone - sens ma - podkreślił Kaczyński.

W intencji PiS w referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na dwa pytania:

1. Czy jest Pan/Pani przeciwko komercjalizacji i prywatyzacji publicznej służby zdrowia?;

2. Czy jest Pan/Pani przeciwko prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z sektorów strategicznych dla Polski?

Referendum ogólnokrajowe może być przeprowadzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Zarządza je Sejm bezwzględną większością głosów lub prezydent za radą i zgodą Senatu. Istnieje również społeczna inicjatywa referendalna - projekt referendum musi wtedy uzyskać co najmniej 500 tys. podpisów osób mających prawo udziału w referendum. Wówczas Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum.