Minister finansów Izraela oświadczył, że były prezes izraelskiego banku centralnego Stanley Fischer zgłosił swą kandydaturę na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowała agencja AP. Fischer, znany ekonomista, kierował centralnym bankiem Izraela do 2005 roku i zajmował eksponowane stanowiska w Banku Światowym i w Citigroup Corporation.

Stanowisko szefa MFW tradycyjnie obejmują Europejczycy. Francuska minister finansów, Christine Lagarde, jest uważana za niemal pewnego kandydata do tej funkcji. Jeszcze w piątek jedynym znanym jej rywalem był szef banku centralnego Meksyku Agustin Carstens, który jednak może liczyć na mniejsze poparcie niż Francuzka wspierana przez UE.

Terminu zgłaszania kandydatur upłynął w piątek o północy czasu waszyngtońskiego (godz. 6 rano w sobotę czasu polskiego). MFW zastrzegł, że przed poniedziałkiem nie należy spodziewać się żadnych oświadczeń na temat nazwisk kandydatów.

Nowy dyrektor zarządzający MFW obejmie stanowisko po Dominiku Strauss-Kahnie, który podał się do dymisji w maju, gdy został oskarżony przez pokojówkę nowojorskiego hotelu Sofitel o próbę gwałtu.