Na karę śmierci skazano w Iranie mężczyznę, który oskarżony jest o szpiegowanie dla Izraela. Ten szpieg został skazany na karę śmierci. (...) Jego tożsamość zostanie ujawniona, gdy wyrok zostanie zatwierdzony przez irański Sąd Njawyższy - powiedział prokurator Abbas Dżafari Dowlatabadi.

Dowlatabadi ujawnił też, że irański wymiar sprawiedliwości zajmuje się jeszcze trzema przypadkami szpiegostwa. Szczegóły nie są znane.

Associated Press odnotowuje, że Teheran co jakiś czas ogłasza ujęcie podejrzanych o szpiegowanie dla Izraela, traktowanego jako wróg numer jeden od czasu rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku. W 2008 roku stracono w Iranie Alego Asztariego, skazanego za przekazywanie izraelskiemu Mosadowi informacji o irańskim programie nuklearnym.

W 2000 roku 10 irańskich Żydów skazano za szpiegowanie dla Izraela na kary od czterech do 13 lat więzienia. Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Wszystkich skazanych wypuszczono przedterminowo, ulegając presji międzynarodowej.

Izrael postrzega Iran jako zagrożenie strategiczne z racji jego programu nuklearnego i rakietowego. Strona izraelska deklaruje wolę rozwiązania problemu irańskiego programu nuklearnego środkami dyplomatycznymi, ale nie wyklucza sięgnięcia po środki militarne. W 1981 roku samoloty izraelskie zniszczyły znajdujący się w budowie reaktor jądrowy w Iraku, postrzegany jako potencjalne zagrożenie. Przypuszcza się, że Izrael przeprowadził nalot na obiekt nuklearny w Syrii we wrześniu 2007 roku.