Interpol domaga się od władz Nigru, by aresztowały przebywającego na terytorium tego państwa syna Muammara Kaddafiego. Międzynarodowa organizacja policyjna wcześniej wysłała za Saadim Kaddafim list gończy o najwyższym priorytecie.

Władze Nigru oświadczyły, że Saadi Kadafi jest obserwowany od momentu przekroczenia granicy, jednak nie skomentowały nakazu aresztowania wydanego przez Interpol.

Saadi przybył do Agadesu w Nigrze na początku września, skąd został przewieziony do stolicy kraju Niamey na pokładzie samolotu transportowego C-130 nigerskiej armii.

List gończy Interpolu w celu aresztowania i ekstradycji syna Muammara Kaddafiego został wysłany na wniosek Narodowej Rady Libijskiej (NRL), która przejęła władzę na większości terytorium Libii.

38-letni Saadi Kaddafi oskarżany jest o przywłaszczenie sobie państwowej własności i zastraszanie ludzi użyciem broni w okresie, kiedy przewodniczył Libijskiej Federacji Piłki Nożnej.

Syn obalonego dyktatora Libii piastował także urząd dowódcy sił specjalnych i podlega sankcjom ONZ za dowodzenie oddziałami zaangażowanymi w pacyfikowanie demonstrantów.

W Libii wciąż trwa ofensywa sił NRL na ostatnie bastiony wojsk wiernych Kaddafiemu: Syrtę i Bani Walid.