Hessy Taft będąc niemowlęciem została wybrana przez nazistów do plakatu propagującego koncepcję idealnej aryjskiej rasy. Naziści nigdy nie odkryli, że w rzeczywistości była dzieckiem pochodzenia żydowskiego.

Zaledwie 6-miesięczna Hessy Taft znalazła się na nazistowskim plakacie. Jej fotografia, jako wizerunek idealnego dziecka aryjskiego, została wybrana z pozostałych zgłoszeń i była rozprowadzana w ramach propagandy. Naziści nie wiedzieli, że ich idealne dziecko w rzeczywistości było pochodzenia żydowskiego.   

Teraz mogę się z tego śmiać - mówi 80-letnia profesor Taft, w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild". Ale gdyby naziści dowiedzieli się, kim jestem - nie żyłabym - dodaje. Swoje zdjęcie na okładce magazynu profesor zaprezentowała w izraelskim Muzeum Pamięci o Holocauście Yad Vashem.

W 1928 roku jej rodzice - Jacob i Pauline Levinsons przeprowadzili się z Łotwy do Berlina w pogoni za muzyczną karierą, jednak plany pokrzyżowała im narastająca potęga nazistów. Ojciec stracił pracę w operze, ponieważ był Żydem i musiał pracować jako wędrujący od drzwi do drzwi sprzedawca. W 1935 roku w opanowanym przez antysemickie nastroje Berlinie, mama malutkiej Hessy Taft zabrała dziecko do znanego berlińskiego fotografa. Parę miesięcy później z przerażeniem odkryła zdjęcie córeczki na okładce głównego magazynu nazistowskiego - Sonne ins Hause. Rodzina w strachu przed odkryciem swojej tożsamości pognała do fotografa Hansa Ballina. Chciałem ośmieszyć nazistów - usłyszeli od fotografa.

I udało mu się: zdjęcie, wybrane przez samego ministra propagandy Josepha Goebbelsa, wygrało konkurs na najpiękniejsze dziecko rasy aryjskiej. Fotografia pojawiła się nawet na ogólnodostępnych kartkach pocztowych, a jej ciocia na Litwie z przerażeniem rozpoznała krewną. Na szczęście naziści nigdy nie dowiedzieli się, kim naprawdę była Hessy.

Obecnie była twarz nazistowskiej propagandy jest profesorem chemii w Nowym Jorku. Czuję, że trochę udało mi się zemścić - powiedziała w Muzeum Yad Vashem. Czuję coś w rodzaju satysfakcji - dodaje.

(KZDZ)