Rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego musi opierać się na powrocie Izraela do granic z 1967 r. i współistnieniu dwóch państw: Izraela i Palestyny - powiedzieli na wspólnej konferencji prasowej w Londynie Hillary Clinton i William Hague. Szef brytyjskiego MSZ Hague powitał z zadowoleniem i poparł niedawne przemówienie prezydenta USA Baracka Obamy, w którym zarysował on ideę dwóch państw.

Jako mocny przyjaciel Izraelczyków i Palestyńczyków mówimy, że jest coraz mniej czasu na rozwiązanie oparte na dwóch państwach i inicjatywę w tym zakresie należy podjąć teraz- zaznaczył Hague.

Wielkie poruszenie polityczne na Bliskim Wschodzie jest właściwym momentem do pracy nad pomyślnym rozwiązaniem (konfliktu izraelsko-palestyńskiego) - wtórowała mu sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Dodała, że państwo palestyńskie musi uznać zasady przyjęte przez tzw. kwartet bliskowschodni (ONZ, Unia Europejska, USA i Rosja), a więc respektować prawo Izraela do istnienia, odrzucić przemoc, uznać istniejące umowy, wyrzec się kontaktów z międzynarodowymi organizacjami terrorystycznymi.

Clinton i Hague omawiali również sytuację w Syrii, Libii, Sudanie, Jemenie, Afganistanie, Iranie i Pakistanie. Hague zapowiedział "zintensyfikowanie działań wojskowych i ekonomicznych przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego w najbliższych tygodniach".